| Arthiom a întrebat:

Se poate folosi la prajituri in loc de esenta de rom chiar rom diluat in apa cu zahar? Am incercat pana acum cred ca toate natiile de esente de rom care se vand in Romania si nici una nu a dat acelasi gust ca si prajiturile de la cofetarii, de exemplu amandinele.

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mai bine iti iese cu rom. Dar romul trebuie sa se reduca, nu sa il diluezi.

| Arthiom explică (pentru minrest):

Cum adica sa se reduca?

| minrest a răspuns (pentru Arthiom):

Adica alcoolul sa se transforme, sub actiunea caldurii. Doar nu o sa mananci prajituri alcoolizate. Tu crezi ca friptura facuta in vin, mai contine alcool? Se reduce. E termen consacrat in bucatarie.

| Arthiom explică (pentru minrest):

Deci ar trebui sa "tratez" romul ca si cum as topi ciocolata? Intr-un bol pe un vas cu apa? Si dupa ce ramane diluez cu apa si zahar?

| minrest a răspuns (pentru Arthiom):

Se face si asta, dar cred ca nu e nevoie, daca produsul se trateaza termic, alcoolul se reduce.

| Vlad_Denisa_1956 a răspuns (pentru minrest):

Buna, romul pus in crema pentru cozonac se dilueaza? Nu vreau sa cumpar o sticla de rom degeaba, in schimb m-ar bucura sa mearga la cozonac.

| minrest a răspuns (pentru Vlad_Denisa_1956):

Nu stiu daca e strict necesar, dar ai putea sa il diluezi 50%.

| Vlad_Denisa_1956 a răspuns (pentru minrest):

Am vrut sa intreb daca se reduce offf. Multumesc frumos.

| minrest a răspuns (pentru Vlad_Denisa_1956):

Se reduce din cauza temperaturii ridicate din timpul coptului, cam in 20 de minute.

| Vlad_Denisa_1956 a răspuns (pentru Vlad_Denisa_1956):

Multumesc frumos.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Desigur, poti adauga rom dar diluează-l putin deoarece la prăjiturile cum ar fi checul sau pandispanul, ori prăjiturile cu blat "burete"se poate simti la gustare ca in prăjitură romul este puternic si da senzatia de imbatare. Poti adauga si zahar ars în aluat ca sa aiba gust fin, si coaja de lămâie.Meriti"a doua sansa"

| Adiadictie a răspuns:

Da. la cofetarii si restaurante sunt specialisti buni si au aparatura si dotari profesionale. normal ca e mai bine cu rom daca ai.

| MisuN99 a răspuns:

Eu am incercat cum zici tu si tot nu i la fel de bun. Aia de la cofetarii mai adauga si putine Euri de is asa de bune

| Arthiom explică (pentru MisuN99):

De E-uri sunt pline si esentele din comert, singurele fara E-uri sunt pastaia uscata de vanilie si coaja rasa de lamaie ca in rest toate au miros de fabrica.