| Rienmedire a întrebat:

Se poate vopsi sticla? Ca sa nu se vada prin ea? Dau funda pentru cine imi explica!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De vopsit se poate cu siguranta, acum ce implica acest procedeu eu unul nu stiu. Probabil o vopsea mai speciala ceva, dar oricum ar fi se gaseste in comert.
Pe de alta parte pentru a optura vedera prin sticla nu ai nevoie neaparat de vopsea ci exista autocolant, sau colantarea ei de firme specializate, cele care aplica colant si pe masini de exemplu, efectul va fi la fel, opacitate.

| Catrice a răspuns:

Da,chiar am văzut la cineva, o vopsit-o acum ceva ani.

| Zuzu1991 a răspuns:

EVIDENT
sa nu se vada prin ea, EVIDENT, orice vopsea opaca
nu iti convine raspunsul, pune in puii mei staniol (folie de aluminiu... se gaseste la orice market) si lumina nu numai ca nu trece, dar mai e si reflectata, inclusiv caldura din lumina aia

eu am facut asta, vara... ziua nu mai era asa de cald, si soarili (are MA CALCA PE NERVI) nu imi mai strica imaginea de pe monitor tongue

| Yuoia a răspuns:

O vopsesti si... se jupeste.
Cade si folia, sau se rupe.
Voi de perdele de panza nu mai stiti?

| Dintrebare a răspuns:

Se poate, dar depinde ce vrei sa obtii. Exista vopsea pentru sticla pe care o poti folosi pentru a o picta (vitraliile). Sau exista folii care se lipesc pe geamuri ca sa le faca opace sau colorate

| Yuoia a răspuns (pentru Dintrebare):

Vitraliile nu sunt vopsite. Culoarea se obtine in timpul fabricarii sticlei, prin adaosul de oxizi.

| Iunicu a răspuns:

Nu știu ce vrei sa faci dar vopsitul sticlei nu este o idee bună.
Cea mai bună metodă este folia de aluminiu. Da, aia din sertarul de la bucătărie.
Stropești bine geamul cu apă folosind un pulverizator gol din cele cu care speli geamurile, dacă nu, folosești o cârpă udă. După ce ai udat bine geamul, așezi pe el folia de aluminiu, tăiată astfel încât să depășească marginile geamului. Cu un card, sau cu orice lamelă din plastic, scoți aerul sau apa dintre geam și folie răzuind dinspre centru către margini, peste folia de aluminiu. Decupezi cu grijă excesul de folie și astfel ai in geam mat. Unde este nevoie completezi cu folie de aluminiu folosind aceiași metodă.
Folia se aplică pe interior astfel încât orice curios sa nu o poată dezlipi.
Succes la intimitate!