| elena a întrebat:

Se pune sare in prajituri sau torturi?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In orice lucru dulce daca nu pui sare are un gust fad, ciudat. In general, asa cum in gradina daca pui capsunele langa usturoi si atunci devin mai aromate, asa si dulcele este scos in evidenta de sare. Una din cele mai bune placinte - este poale-in-brau (moldovenesti) in care branza dulce este amestecata cu branza sarata totul este indulcit. Daca n-ai mancat, incearca.

12 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Sarea in dulciuri are menirea de a scoate "in relief" gustul dulce

eileen
| eileen a răspuns:

Se pune pentru a fragezi aluatul, dar doar un praf, acum depinde de reteta.

| cely a răspuns:

Sigur ca da

| gaby_6466 a răspuns:

Da se pune un praf fiindca sarea scoate in evidenta celelalte ingrediente

| miriam a răspuns:

In orice mancare se pune sare, chiar si atunci cand e vorba de dulciuri...

| monica_2766 a răspuns:

Da bineinteles k se pune sare, pentru ca orice fel de mankre are nevoie de sare chiar s prajiturile

| otypa a răspuns:

Buna seara Elena. da draga se pune sare dar nu la toate retetele. ceau

| ada a răspuns:

Da.Bineintele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un praf de sare se pune in orice aluat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Siur ca da.

| 13_8155 a răspuns:

Se pune cite un virf de lingurita

| 13_8155 a răspuns:

Depinde de cantitate, dar nu pentru fragezit ci pentru.gust pur si smplu