| Alice001 a întrebat:

Spuneti-mi o reteta usoara pe care o pot face si fara ajutorul aragazului sau cuptorului.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi:* daca vrei o reteta de ceva dulce, o poti incerca pe asta, si cu siguranta nu vei da greswinking ai putea sa faci salam de biscuiti si nu trebuie nici fierbere, nici cuptor, cumperi un kg de biscuiti, cacao, stafide s-au rahat, daca ai mez de nuca e si mai bine, si fulgi de cocos s-au miez de nuca macinat, prepararea e foarte simpla, zdobesti biscuitii, faci un sirop din apa, lapte, compot ce vrei tu, si zahar, adaugi esente, coaja de portocala rasa daca ai, la cantitatea de biscuiti iti trebuie cam 400 de gr apa(sirop) adaugi acest sirop in biscuiti faramati, si lasi sa se moaie, dar vezi sa nu se moaie de tot, se pot lasa si bucatele mici de biscuiti, intelegi?, dupa ce ai facut aceasta compozitie, adaugi 2 linguri cacao, stafide s-au bucatele mici de rahat, si esentele, dupa ce ai amestecat toate astea, sa ai ciolofan pregatit, tai bucati de ciolofan, si pui compozitie pe ciolofan cat sa rulezi un baston mai marisor in forma de salam, le dai la rece, apoi tai bucati si le dai prin nuca de cocos s-au nuca pisata ce ai tu, sunt ingrediente multe, dar nu e complicat deloc, chiar daca ai 8 anisori, totusi poti chema o colega de a ta mai mare, sa te ajute, succes si sper sa iti iasa surpriza cu bine...happy:*

| ioana100 a răspuns:

Ciocolata de casa iar reteta este pe acest site: http://gourmandine.ro/retete-dulciuri/ciocolata-de-casa/

| Neverplayer a răspuns:

Sandvis si fructe rolling on the floor

| Neverplayer a răspuns:

Dar de ce e stupid raspunsul? Asta se poate face fara ajutorul aragazului si cuptorului SI E foarte usoara.