| Gaard_Soren_1973 a întrebat:

Stie, va rog, cineva sa explice de ce nu se verifica etansarea buteliei de aragaz, cu chibritul (flacara )?
Pompierii recomanda folosirea apei cu sapun dar nu explica de ce nu se foloseste flacara!
Ei spun ca butelia poate exploda dar care este diferenta dintre verificarea etanseitatii cu flacara si aprinderea ochiului de aragaz?
Oare nu este acelasi lucru cand aprindem aragazul?, punem in contact continutul buteliei cu flacara! Nu se teme nimeni ca explodeaza butelia cand aprinzi aragazul dar toti se tem ca explodeaza cand o verifici cu foc.
Butelia NU explodeaza niciodata ci doar acumularea de gaz intr-o anumita cantitate cu aerul. Poti sa tragi cu pusca intr-o butelie si nu va exploda, ba chiar poti s-o arunci si in foc. Si atunci de ce nu se verifica butelia cu flacara?
Daca se intampla sa ai o scapare atunci va arde local si cu un prosop ud se inabusa flacara si gata!

Răspuns Câştigător
| Staif a răspuns:

Gresesti!
Daca butelia are scapari si gazul se aprinde, nu "arde local". Flacara se va extinde si in interior. Atunci, explozia e gata.
Ochiul de aragaz are o reglare a volumului, implicit a presiunii cu care iese gazul si o protectie impotriva extinderii flacarii.
Si nu, nu poti sa arunci butelia in foc fara sa se intample nimic. La un incendiu, pompierii cauta prima data buteliile, tocmai pentru a evita exploziile.

Răspuns utilizator avertizat
| Staif a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Este ceva exact la ochiul aragazului. Nu stiu sa-ti explic. Dar, mie mi s-au reglat ochiurile "pe butelie" sau "pe gaz", dupa cum m-am mutat. Si am inteles cate ceva de pe la mesteri.

Răspuns utilizator avertizat
| Staif a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Invers. Pentru butelie sunt mai largi. Pentru gaz mai inguste, fiindca gazul are presiune mai mare.
Stiu ca ramasesem cu reglajul de la butelie si aveam flacara maaaare si rosie. Cind am chemat mesterul mi-a explicat si... stramtat. Dar mai este ceva. Vorbeste cu un instalator de gaz daca pompierii nu iti spun. Poate nici nu stiu mai mult.