| andootza a întrebat:

Stiti retete de prajituri delicioase de post in afar de placinta cu mere?

2 răspunsuri:
| icegirl96 a răspuns:

Buna!:)

Ingrediente

* 1 pachet foi de placinta
* 1, 5 kg mere
* 150 g zahar
* scortisoara
* ulei pentru calit merele
Mod de preparare

Am curatat merele, le-am tocat si le-am calit in putin ulei. Am adaugat zaharul, dupa gust, eu am avut niste mere dulci. Cand s-au muiat bine am adaugat si scortisoara.

Am folosit foi de placinta de la Bella, foarte bune, nu se rup la manevrat.

Am pus cate 3 foi la un rulou de placinta, mi-au iesit 4 rulouri. Le-am copt in cuptorul preincalzit, la foc mediu, cam 30 de minute, iar cand le-am scos din cuptor le-am acoperit cu un servet.

Incercati si voi, e foarte simplu si gustos.

Ingrediente

* 1 pachet foi de placinta
* 1 kg mere
* 4-5 linguri zahar
* 50 g unt
* 1 lingura scortisoara
* 4-5 linguri nuca macinata
* ulei pentru uns foile (cca 100 ml)
* Sirop:
* 1 pahar apa
* 1/2 pahar zahar
* 1 lingurita miere
Mod de preparare

Umplutura:

Se curata merele si se dau pe razatoarea cu ochiuri mari. Se pun la calit cu zahar, unt, nuci si scortisoara. Se lasa la racit, dupa care se imparte in 2.

Foile de pacinta se impart in 3 si se taie ma marimea tavii de copt.

In tava unsa cu ulei se pune prima parte din foi, fiecare unsa bine cu ulei, apoi un strat de mere, pe intreaga suprafata a foii. Se acopera cu un alt strat de foi, unse cu ulei, restul de umplutura. Deasupra vom avea ultima parte de foi unse, de asemenea, cu ulei.

Se da tava la cuptor, la foc potrivit, pana se rumeneste.

Deoarece primul strat de foi devine crocant la copt, am pregatit un sirop din apa, zahar si miere, pe care l-am turnat fierbinte peste placinta coapta.

Se lasa la racit, se portioneaza si se presara cu zahar pudra.
Te mai poti uita aici http://www.retete-gustoase.ro/retete-placinta-cu-mere, http://www.reteteculinare.ro/......mere-395/, http://gastronomie.ele.ro/Placinta_cu_mere_--r75.html, http://www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/placinta-cu-mere-2.html
Sper ca te'am ajutat!;);;) si pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs