| Alexandra_7209 a întrebat:

Vreau si eu cateva retete de prajituri rapide si delicioase. Daca puteti sa puneti si o poza la reteta ar fi perfecthappy. Funda( asa cum v-am obisnuit) pentru cele mai multe si delicioase retete.

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Îţi dau reţeta fursecurilor pe care chiar acum le am în cuptor, cu garanţia că sunt absolut delicioase. Se prepară în aprox. 10-15 minute.
- aprox. 450-500g făină (după ochi)
- 150g zahăr pudră
- 300g unt de masă (un pachet şi jumătate)
- 2 ouă
- 2 plicuri praf de copt stins cu lămâie
- lămâie stoarsă
- 1-2 plicuri zahăr vanilat şi o esenţă de vanilie

1. Se separă albuşul de gălbenuş. Albuşurile se bat spumă cu mixerul împreună cu zahărul.
2. Se adaugă gălbenuşurile, o lămâie stoarsă, esenţa de vanilie şi făina în ploaie.
3. Untul se încălzeşte la microunde câteva secunde, încât să devină semi-lichid şi se adaugă în amestec.
4. Dacă este necesar, se mai adaugă făină, astfel încât să rezulte o cocă moale şi uşoară, să nu fie nici aluat dar nici pastă.
5. Se pune compoziţia în tava cuptorului, cu lingura, fără ca tava să fie unsă şi se coace la foc mic până devin aurii.
6. Se scot din cuptor şi, lăsându-se la răcit, se vor întări.

Mai am reţeta unei negrese pe care o fac în mod constant, e şi de post (nu că ar conta acum) dar e foaaarte bună, mie îmi place mai mult ca aceea cu lapte. E şi glazurată.
Ingrediente:
- o cană şi jumătate de zahăr
- o cană şi jumătate de apă rece
- o cană de ulei
- 3 linguri de cacao
- o linguriţă de bicarbonat stins cu lămâie sau oţet
- 2 pliculeţe de zahăr vanilat
- esenţă de rom, stafide, etc. Pentru o aromă faină de rom eu pun cam o esenţă şi jumătate happy.

Toate ingredientele se amestecă într-un vas mare până se omogenizează. Se toarnă amestecul în tava unsă cu ulei şi tapetată cu făină. Se coace la foc mediu aproximativ 40 minute. Pentru a fi sigură faci testul scobitorii ( tragi puţin tava din cuptor, bagi vârful unei scobitori în prăjitură şi dacă nu s-a murdărit înseamnă că e gatahappy )
După ce o scoţi de la cuptor o laşi să se răcească şi apoi o tai, în tavă, în fâşii sau cubuleţe.

Pentru glazură ai nevoie de:
- 12 linguri zahăr
- 6 linguri apă
- 2 linguri cacao
Compoziţia se amestecă pe foc până se topeşte zahărul şi se toarnă, caldă, pe prăjitura răcită.
Deasupra se poate presăra nucă de cocos.

Astea le fac eu cel mai des pentru că sunt fff bune şi se fac foarte uşor.
Poftă bună!

1 răspuns: