| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo reteta de mancare chinezeasca? Mi-ar placea sa mai incerc si alte bucate happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tocmai, assiriss, macar in sobolan si in pisica stii ce e.

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daa, si mie imi place mancarea chinezeasca sau japoneza. Eu fac orez cu legume-cel mai la indemana. Ciuperci, porumb din acela mic (baby corn), ardei colorati, mazare. Orez cu bob lung. Legumele le tai in bucati mai mari, sa le pot lua cu betisoarele, le pun la calit in tigaie wok, fara ulei, cu putina sare si le acopar. Orezul il pun la fiert cu diverse condimente (busuioc imi place) si putina sare. Cand sunt gata si alea si alea, pun orezul in castronase, deasupra sosul (garnitura de legume) si sos de soia. Mananc cu betisoarele. Mi se par mai comode si dau un farmec aparte intregii mese.

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca aici, gasesti multe retete f bune, din diferite zone ale lumii: http://www.gustos.ro/retete-traditionale

assiris
| assiris a răspuns:

Supersx, sa-l maninci tu sobolanul ala si pisicile. Daca atita stii de mancarea chinezeasca, nu stii nimic. Oricum, e mult mai sanatoasa decit ceea ce mancam noi, care mergem si facem mici la gratar sau salamuri in care nu prea stim ce compozitie se baga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sobolan umplut la cuptor. E delicios. Mai greu e cu pisicile, ca nu vor sa intre in cuptor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te si aici: http://edithfrincu.blogspot.com/search/label/BUCATARIE%20ASIATICA
Diverse preparate cu specific asiatic.