| Wassy2012 a întrebat:

Sunt in alt continent si aici nu gasesc legumele necesare pentru o ciorba de potroace de pui. (telina, pastirnac, patrunjel). De asemenea, nu gasesc bors sau zeama dee varza!
Ce inlocuitori pot folosi ca ciorba sa imi iasa gustoasa?

4 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Folosesti morcovi, ceapa si ardei rosu si verde.
Pentru acrit folosesti rosii foarte coapte pe care le razi si le adaugi in spre finalul ciorbei, le lasi sa dea in 2-3 clocote.

offtopic:rosiile cherry, intregi sau taiate jumatati, dau un gust acrisor ciorbei.Folosesti 3-4 pumni la o oala de 3 litri

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi fost relevant să ne spui continentul şi ce zarzavaturi aveţi la dispoziţie...

Chiar dacă nu sunt legume proaspete bănuiesc că se pot găsi congelate.

Sau, se pot folosi diverse mixuri pe bază de legume, în locul legumelor proaspete.

De asemenea, în locul borșului sau moarei ( zeama de varză ), se poate face un dressing din ou + smântână + zeamă de lămâie ( pentru acrirea ciorbei ).

| liliacALB a răspuns:

Are dreptate bursucul.
Mai bine orienteaza-te pe o supa locala!winking

| dovleac a răspuns:

Daca nu gasesti ce iti trebuie nu o sa iasa asa de gustoasa sa ca incearca sa faci alta reteta