| anonim_4396 a întrebat:

Sunt student de 1 luna si vreau sa gatesc dar nu stiu ce. Am urmatoarele produse:
-carne de vita
-crenvusti porc
-pastai
-ciuperci
-cartofi
-paste
-orez lung
-faina 1kg
-lapte 1.5L
-unt
-herbes de provence(maghiran rozmarin cimbru oregano busuioc)
-un fel de delicat
-sos chili
-sos de legume pentru paste
Ce as putea sa gatesc?

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Cu ce ai tu poti face friptura de vita cu garnitura de ciuperci, orez cu lapte, cartofi prajiti cu crenvusti, paste cu sos de legume, peste cu cartofi fierti/prajiti etc.happy

6 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Cam multe ingrediente pentru un student "amarat"hee hee

| ecristinamc a răspuns:

Te-ai cam gravbit cu funda dar ma rog. Uite aici niste retete bifezi ce ingrediente ai:http://www.bucatarieonline.ro/retete_din_ingrediente.htm
Si uite ce rezulta:

Piept de pui gratinat
Pieptul de pui se taie cubulete, se condimenteaza si se pune la rumenit in putin ulei. Este suficient sa se rumeneasca putin, nu e nevoie sa se faca bine, pentru ca apoi se baga la cuptor. Separat...
Piept de pui gratinat
Shaorma de pui la farfurie
Pieptul de pui se unge cu putin ulei si se condimenteaza bine, apoi se pune la prajit intr-o tigaie de teflon fara ulei, se rumeneste pe ambele parti si apoi se taie suvite subtiri si se pastreaza...
Shaorma de pui la farfurie
Cartofi cu sos la cuptor
Cartofii curatati se fierb, dar sa nu se inmoaie complet. Ceapa si usturoiul se taie marunt si se pun la calit in ulei, apoi se adauga ardeiul taiat cubulete, iar dupa 1-2 minute se adauga si...
Cartofi cu sos la cuptor
Hamburger
Carnea tocata se amesteca bine cu condimentele si apoi se formeaza opt chiftele si se dau la frigider pentru 30 min-1 ora. Hamburgerii se fac apoi pe gratar sau se prajesc in ulei cum i-am facut...
Hamburger
Salata calda cu crenwusti si cartofi
Cartofii curatati si taiati cubulete se pun la fiert in apa cu sare. Separat se fierb si crenwustii si apoi se taie rondele. Intr-un castronel se amesteca iaurtul cu mustarul, verdeata...
Salata calda cu crenwusti si cartofi
Omleta cu ardei
Crtoful taiat cubulete mici impreuna cu ceapa taiata rondele si ardeiul taiat suvite se pun la calit in putin ulei pana se rumenesc putin, apoi se adauga 2 linguri de apa si se mai lasa cateva minute...
Omleta cu ardei
Chiftele din piept de pui
Carnea impreuna cu grasimea, verdeata, usturoiul, painea si cartofii se dau prin masina de tocat, apoi se omogenizeaza bine totul. Peste amestec se adauga oul, se sareaza si pipereaza dupa gust si...
Chiftele din piept de pui
Pui cu smantana si cartofi
Carnea condimentata se pune intr-un vas termorezistent cu putin ulei si se dau la cuptor pentru 20min. Separat ceapa taiata marunt si cartofii taiati cubulete mici condimentate se prajesc pe...
Pui cu smantana si cartofi
Tocanita rustica
Morciovii curatati si taiati rondele, impreuna cu cartofii curatati taiati cubulete si carnea se pun la fiert cu delikat. Nu uitati sa spumati cand e nevoie. Apoi tocam ceapa si o calim in ulei...
Tocanita rustica
Tocanita Poloneza
Cartofii taiati cubulete si morcovii taiati rondele se pun la fiert in 5 cani de apa cu delikat pana se inmoaie, dar sa nu fiarba complet. In acest timp se taie carnaciorii rondele si se pun la...

Daca chair doresti retetele da mesaj privat

| Bucatarul.com a răspuns:

Intra pe www.bucatarul.com si vezi ce ti-ar place sa gatesti din ce ai tu acolo :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga toate la cazan si toarna apa cit sa e acopere, lasi la fiert pina scade apa la mai putin de jumatate si ai sa vezi ce bunaciune iese, pofta mare!

Răspuns utilizator avertizat