| Celestina003 a întrebat:

Știe cineva cum se ia vopseaua neagră de păr de pe mobilă albă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se mai ia, fiindca pigmentul netgru este foarte puternic si daca a intrat in fibra lemnului, nu se mai poate scoate.
Trebuie mobila vopsita din nou.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de vopseaua de pe mobila si solventul vopselei de par.
Daca solventul "ataca" ambele vopsele, atunci lasa urme urate pe mobila.
Ce poti incerca?
Inmoaie petele de vopsea de pe mobila cu APA, dupa care sterge cu carpa uscata absorbanta (din in, bumbac etc.). Daca se dizolva vopseaua, atunci repeti procedura atent, pana ce se curata complet.
Daca nu merge cu apa, atunci poti incerca si cu spirt sanitar, dar intai sa incerci intr-un loc mai putin vizibil, daca nu ataca vopseaua mobilei!
Indepartarea unui strat gros de vopsea de par deja inmuiat se poate indeparta (grosul) si cu un burete de bucatarie nou, curat si uscat.

Daca procedurile de mai sus nu duc la rezultat, aunci trebuie apelat la un specialist (tamplar de mobilier sau personal calificat de curatenie). In aceste cazuri, costurile pot fi ridicate, fiindca este nevoie de restaurarea mobilei sau proceduri de curatire speciale.

Alta data ai grija unde iti vopsesti parul!

| RxTx a răspuns:

Izopropanol se ia sigur pui pe o cârpa de bumbac si gata dai repede imediat
https://www.tme.eu/......t-agt-225/

| Editocroci a răspuns:

Încearcă Pronto pe mobilă. Sau un şervețel umed îmbibat în oțet pe care îl laşi 2 ore pe pată.