| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele mobilei de culoare neagra? Voi ce culoare de mobila ati alege dintre alba si neagra si de ce?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa alege mobila alba sau lemn deschis la culoare, niciodata neagra, fiindca mi se pare deprimanata, mai ales in camere mici precum dormitoarele, care fac sa para camera mult mai mica si trista.

| dullcat a răspuns:

Care mobila? Din sufragerie, din bucatarie sau? E o diferenta mare in functie de incapere.Asa la general dezavantajul e ca praful se vede pe ambele, la fel si zgarieturile, mai ales pe cea neagra. Daca mai e si finisaj lucios, se vad urme constant si ai nevoie de lustruire ca sa arate decent mereu.Alt dezavantaj e ca din punct de vedere cromatic pot oferi un aer mult prea steril si/sau sobru. Avantajele le gasesti daca preferi stilurile de amenajare interioara care incorporeaza astfel de mobilier/palete cromatice, insa eu nu sunt fan, dupa cum se observa.laughing