| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie spalat orezul inainte de a-l gati?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Inainte de a-l spala il alegi (cat de cat) apoi il speli intr-un jet de apa rece. Apoi se gateste. Chiar acum ma duc sa fac si eu orez cu lapte.

10 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pai cred ca da, chiar daca il fierbi ii mai speli din amidon si praf.

| sorinalaura a răspuns:

Da trebuie spalat si daca se poate sa il lasi si cateva minute in apa sa se umfle putin....se va fierbe mai repede si rolul spalatului este ca sa observi daca are impuritati....acestea ies deasupra apei

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Recomandabil este sa il speli inainte - mai ales ca nu dureaza mult sa-l treci printr-un jet de apa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie spalat dar nu prea mult pentru. ca isi pierde prea mult amidon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie spalat, ca orice aliment, e mai bun cu praf si impuritati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orezul trebuie spalat. Asa il cureti de impuritatile care ar putea sa mai fie prin orez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, trebuie sa il speli in multe multe ape, pina cand apa ramine curata. Dar nu il treci prin jet de apa ci il pui intr-un vas mare si cu apa multa, bagi mina si il amesteci bine ca si cum ai framinta. Trebuie sa fie curat cind il pui la fiert, ca sa ramana bob cu bob dupa fierbere, nu boabe lipite care seamana cu u terci. la o masura de orez se pun 3 masuri de apa, se aduce la fierbere(la foc mic) si cind e pe jumatate gata, se acopera, se trage la margine si se lasa sa se umfle 15 minute. E super bun. Sau poti sa-l pui in cuptorul cu microunde. (am invatat asta in Egypt, unde se maninca aproape la fiecare masa)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu il spal dar il prajesc putin inainte de a-l face. Mai exact, pun ulei de masline intr-o oala, pun orezul, il calesc cam 2-3 minute cu confimente dupa care adaug apa si il bag la cuptor pentru a scade.

| anna_3812 a răspuns:

Sigur draga ca doar nu o sa-l pui nespalat.

| Adinuta a răspuns:

Este bine sa speli orezul nu pentru ca il cureti de ce ar mai putea fi in punga ci pentru a-l curata de praful de orez. Spalat, orezul nu se va prinde si va arata mult mai bine.