| dannys a întrebat:

Un secret pentru maioneza sa nu se mai taie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune mustar de la inceput.

13 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Secrete pentru ca maioneza sa nu ti se taie: in primul rand trebuie s-o prepari dintr-un galbenus crud si unul fiert; in al doilea rand, ingredientele trebuie sa fie la temperatura camerei; apoi iti recomand sa pui inca de la inceput, pe langa galbenusuri si sare, o lingurita de mustar. Totul se invarte incet, intr-un singur sens, cu o lingura de lemn. Sub nicio forma nu ai voie sa invarti in toate directiile, caci se taie garantat. Se toarna uleiul cate putin si se continua mestecatul. Spre sfarsit, daca maioneza s-a ingrosat, poti sa pui putina zeama de lamaie, dupa gustul tau. Daca pui zeama de la o lamaie intreaga, s-ar putea ca maioneza sa iasa f. acra si sa nu-ti mai placa. Spor la treaba si sa-ti iasa maioneza gustoasa!

| mihaa a răspuns:

O lingura de mustar
eu multe maioneze am reparat cu o lingura de mustar
si maioneza are un gustt mai bun
acum de la inceput pun galbenusul sare si mustar apoi fac maioneza

| Fredie a răspuns:

Buna. Eu stiu ca pentru maioneza.trebuie ca ingredientele sa aiba aceeasi temperatura, preferabil cea a camerei.Pa,pa.

| Ea a răspuns:

Stiu ca multi fac maioneza cu galbenusuri crude. Nu stiu cum o faci tu, dar ca sa nu se taie, poti pune un galbenus fiert si unul crud. In felul acesta, nu s-a taiat nici prima maioneza pe care am facut-o. Succes! big grin

| Christinne a răspuns:

Apa minerala adaugi in caz ca se taiehappy

| activ a răspuns:

Pune putina zeama de lamaie si o face si mai pufoasa

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Pune-i o lingurita/doua de zeama de lamaie.

| Aicilef a răspuns:

Pune apa rece.sau zeama de lamaie.la mine functioneazahappy

| SRB a răspuns:

Putina zeama de la o lamaie.

| SRB a răspuns:

Zeama de lamaie.

| bmcriss a răspuns:

Invarte intr-un singur sens

| roby_2111 a răspuns:

Pune zeama de lamaie.

| raaluu_2949 a răspuns:

De fiecare data cand faci maioneza, pune o lingurita de mustar si cateva picaturi de zeama de lamaie. Functioneaza si nu se mai taie! Nu uita sa invarti intr-un singur sens!

Bafta!