| Ionut7743 a întrebat:

URGENT
Nu cred ca am nimeni categoria...

Am la calculator o priza cu protecție de la APC (cu buton). Și am vărsat suc pe jos.
Din instinct am oprit-o de la buton imediat și după fiind pe podea a ajuns suc la ea (destul de multicel). Am șters-o pe exterior dar îmi e "frica" sa o pornesc sa nu ard pc-ul sau chiar mai rău toată instalație electrica din casa... Ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| LoredanaS19 a răspuns:

Şterge foarte bine in jurul ei si mai bine aşteaptă pana se usucă complet, asta daca nu poti scoate din priza calculatorul si etc...dar părerea mea este sa usuci podeaua cu orice poti, cu freonul, cu cârpa uscata sau cu ce iti trece prin minte iar pe mai deseara încearcă sa o aprinzi sau chiar mai repede, nu cred ca iti va lua nimic foc, multa baftăhappy

| onneshhott a răspuns:

Stai calm.
Nu este nici o problema!
Trebuie doar sa o lasi sa se usuce si apoi nu o sa mai fie nici o problema.
Garantez ca nu o sa se intample nimic din prpie experienta.
Sper ca te-am ajutat!

| WreckTangle a răspuns:

Salut. Daca stii ca a patruns lichid in APC, scoate toate stecherele din priza si pune priza, pe inaltime, rezemata de un perete, astfel incat lichidul sa curga prin imbinarile de la baza ei. Poti observa cum stau lucrurile daca pui si un servetel uscat sub priza, care iti va "spune" daca e cazul sa mai aman punerea ei in functiune happy

| Alinali a răspuns:

Scoate PC-ul din priza si lasa-l 10-15 min si aprinde-l dupa