| 0743370928 a întrebat:

Va rog, să-mi spuneți ce poate avea masina mea de spălat Beko, ca după ce spăl la câteva zile găsesc apa în cuva.M-am uitat la sertar și e uscat. Mașina o am montată în bucătărie. Ii dau evacuare apa, o scoate iar la 4, 5 zile iar găsesc în ea apă.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Masina are o valva, electrica, așa mașină ia cita apa vrea.La tine ar putea sa nu mai închidă acea valva bine și pe acolo sa scape apa.
Trebuie sa cauți alta valva, o schimbi, apoi nu o sa se mai intimele.Dar trebuie sa fii sigur ca valva aia ar fi de vina.
Fa si tu un test, dupa ce speli, scoate mașină din priza și vezi dacă vei mai găsi apa în cuva după 4-5 zile cum se întîmplă acu.
Chestia asta iti va spune dacă e valva sau e altceva. Daca continui sa gaesti apa, atunci sigur valva e de vina. Daca nu mai găsești apa, atunci problema e de la altceva, computer etc.

Este simplu sa tragi ștecherul din priza, lași așa 4-5 zile, apoi verifici dacă în cuva se mai aduna apa.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Intre spălări, inchizi alimentarea cu apa cu vreun robinet?