| maria_3267 a întrebat:

Vreau reteta sau denumirea sub care gasesc pe internet reteta prajiturii de cofetarie Mariana care este identica cu prajitura Boema[cu rozeta de frisca deasupra prajiturii]si nu se pune peste prajitura nici stafide nici migdale si nimic altceva ci numai rozeta de frisca si se gasea de vanzare la cofetarii in perioada comunista.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am cunscut eu un fost cofetar la cofetaria hotelului Bucuresti. L-am intrebat aceste retete, a zis ca are in jur de 100 de retete de prajituri care se gaseau inainte de 1990 in cofetarii. E dispus sa ti le vanda, spunea ca sunt oarecum secrete, prin urmare se gandea la aproximativ 30 000 de euro. Daca este ok pentru tine, contacteaza-ma in privat si te pun in legatura cu el.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, dar acel om are ceva de vandut, ceva foarte valoros. Nu este tupeu sa ceri bani pe un bun (chiar si intelectual) pe care il ai. Nu-ti baga nimeni mana in buzunar, daca vrei acele retete si ti le permiti, le cumperi, daca nu, nu. Si eu mi-as dori, de exemplu, o casa a mea, ca sa nu mai locuiesc claie-peste gramada cu familia sotului. Dar n-am bani s-o cumpar. Asta nu inseamna ca ii jignesc pe cei care isi vand casele. Nu profita nimeni de mine, asa cum nu profita nimeni de tine. Unele lucruri sunt de vanzare. Ca si aceste retete. Cinste omului ala ca le stie, fiindca a muncit sa le afle. E dreptul lui sa le vanda. Si dreptul tau sa nu le cumperi. Dar nu ai nici un drept pe lume sa consideri ca face ceva gresit. Pentru ca nu face.

| maria_3267 explică:

Mesaj catre Brigaela:nu stiu ce tupeu a avut acel cofetar de la cofetaria hotelului Bucuresti daca a cerut 30000 euro cand vede ca suntem in criza si chiar daca nu eram in criza eu de unde sa scot atata banet mai ales ca nu am lucrat niciodata niciunde nici in perioada comunista cand toata lumea era obligata sa aiba un loc de munca pe mine nu m-a angajat nimeni nici la stat nici mai incoace la privati deoarece eu sunt paralizata de partea dreapta a corpului[toata partea dreapta]deoarece la varsta de 1 an cand mi s-a facut vaccinul BCG persoana care mi-a facut vaccinul mi-a atins un nerv intr-un loc a vaccinului si la scoala am scris[ca si acum de altfel]cu mana stanga si cand lucrez ceva tot numai cu mana stanga lucrez tot iar la varsta de 5 ani am fost trimisa la Baile Techirghiol pentru recuperarea partii drepte care este paralizata si nu numai ca nu m-am recuperat de paralizie dar si cand m-am intors acasa de la Baile Techirghiol in timp ce eram in trenul cu care ma intorceam acasa trenul in care eram eu a oprit la un moment dat intr-o statie si in timp ce trenul in care eram eu a oprit in statia respectiva eu am adormit in tren[copil la 5 ani fiind]si in timp ce trenul in care eram eu era stationat eu adormita in tren a trecut pe o linie paralela cu linia pe care se afla trenul in care eram eu un alt tren eu fiind in somn m-am speriat iar de la acea sperietura de tren am ramas cu crize epileptice crize pe care le fac si in ziua de azi si pentru care sunt in tratament de la varsta de 5 ani si voi urma acest tratament toata viata deci cine sa ma angajeze si cu paralizie pe toata partea dreapta a corpului si cu crize epileptice si in consecinta nu am alt venit decat 234 lei RON de la handicapati din care 60 lei RON sunt pentru telefon iar parintii sunt si ei pensionari cu pensii mici[fiecare parinte are pensia mai mica de 1000 lei RON respectiv putin peste 8000 lei Ron tata si putin peste 7000 lei RON mama]si pe deasupra mai sunt si zgarciti cu mine desi sunt parintii mei naturali, biologici si alti frati, surori nu am si cand vine factorita cu pensiile lor si ajutorul meu social de 234 lei RON de la handicapati mama este cea care incaseaza toti banii si pensia ei si pe a lui tata si ajutorul meu social de 234 lei de la handicapati si acel domn cofetar nu a citit Biblia unde scrie ca faceti bine fara sa asteptati nimic in schimb si veti fi fiii celui Preainalt[adica a lui Dumnezeu]ca El este bun cu cei nemultumitori si rai, sau de cate ori faceti cate un bine unuia dintre acesti preamici frati ai mei mie imi faceti[adica lui Dumnezeu]si deci cu cei 234 lei RON din care se scad cei 60 lei RON care sunt pentru telefon cat timp mi-ar trebui mie sa adun suma de 30000 si nu in lei moneda noastra nationala ci in euro[acel domn cofetar nu se gandeste ca il vede Dumnezeu ca vrea sa profite de aproapele lui[in acest caz de mine]si fiind suferinda si de bolile pe care le-am enumerat mai sus[tin sa mentionez ca tot la varsta de 1 an am facut si encefalita]si primind asa putini bani de la stat de unde si cat timp mi-ar trebui sa adun aceasta suma enorma si mai ales in euro?