| nestiutor1234 a întrebat:

Vreau sa fac tuica din porumb, vreau sa aflu tot despre obtinerea materiei prime in ce cantitati se pun cerealele, apa cat si fermenti, cat se lasa la fermenta etc.

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mai întâi macini cerealele, le pui în recipiente, le umezeşti şi pui nişte drojdie de bere sau de vin peste, laşi câteva zile, până vezi ca au început să apară musculiţe şi distilezi. Rezultatul este mai bun cu cât porumbul sau cerealele sunt de mai bună calitate(au mai mult amidon)deoarece amidonul de calitate se transformă 100% în alcool sub acţiunea bacteriilor.
Te pup!

| nestiutor1234 explică:

Danishor@ Stiu cum se face tuica din fructe, vreau sa aflu tot ce se poate despre alcolul din cereale