| Bambina15 a întrebat:

Vreau sa fac un pilaf/orez cu ciuperci. Am cumparat o conserva de 400g de ciuperci. Cam cate grame de orez trebuie sa pun?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Depinde pentru cate persoane doresti sa prepari. Dar, pentru o consistenta mai prezentabila, la o conserva de ciuperci cu acest gramaj, ar fi suficienta o cantitate de 200, maxim 250 g de orez. Ai aici si un alt exemplu:
http://retetelemamei.wordpress.com/2010/04/22/pilaf-cu-ciuperci/

2 răspunsuri:
| imitatiedeom a răspuns:

Depinde cate portii, dar ca sa iti faci o idee la o cana de orez pui trei de apa.
La 400g de ciuperci ai putea pune 1 kg de orez, dar este foarte mult. asa ca poti pune doua cani normale de orez + 6-7 cani de apa + 200g ciuperci... Ar iesi ok, parerea mea.

| adnanandan a răspuns:

400g orez