| Acadeeeaa a întrebat:

Vreau si eu reteta de la spaghete cu sos. ( Stiu ca am mancat undeva si avea si sunculita presatathinking, si sos ). Dar as vrea sa stiu cum se prepara sosul...

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy spaghetele sunt bune in orice fel preparat, si cu sunca presata, si kaiser, uite eu o data pe luna fac spaghete cu kaiser, dupa ce fierb pastele, le scurg, dar in timp ce fierb prepar sosul, ai nevoie de :
o ceapa, doi catei de usturoi(facultativ) kaiser, si ketchup, prajesti kaiseru apoi adaugi ceapa +usturoiul, dupa ce s-au rumenit, adauci sosul de rosii ce ai tu in casa si lasa-i sa dea un clocot si adaugi pastele s-au rastorni sosul peste paste, daca iti place condimentat poti taia si un ardei iute, piper, poti decora cu un pic de verdeata, sa stii ca e o delicatesalove strucklove strucklove struck mult norochappy

6 răspunsuri:
| AnMa a răspuns:

Spaghete cu sos tomat

Ingrediente

un pachet spaghete, o ceapa, bulion, busuioc, cimbru, sare, piper

Mod de preparare

Intr-un vas se pune apa la fiert cu sare. Cand a fiert, se pun pastele si se amesteca. Se lasa pe foc circa 8 minute, apoi se da de pe foc si se pune capacul lasand asa pastele circa 5 minute. Se scurg si se da un jet de apa rece pe ele, apoi se lasa la racit. Se curata o ceapa se taie marunt si se caleste in ulei incins. Cand devine aurie se adauga bulionul si se amesteca. Dupa circa 5 minute se stinge cu apa si se adauga condimentele: busuioc, cimbru, sare, piper. Sosul astfel obtinut se adauga peste paste si se amesteca.

sau

Spaghetele cu sos de rosii reprezinta o gustare usoara, rapida, perfecta pentru zilele de post sau pentru vegetarieni.

De ce ingrediente ai nevoie:

1 punga de spaghete
5 rosii mari
2 linguri cu ulei de masline
1 ceasca cu apa
5 catei de usturoi
Sare si piper
Busuioc si cimbru dupa gust.
Cum se prepara:

Spaghetele de pun la fiert in apa cu sare.
Rosiile se spala, se decojesc, se dau prin razatoare si se pun intr-o oala la foc mic, cu putin ulei de masline si o ceasca cu apa.
Usturoiul de decojeste si se taie in bucati mici, dupa care se adauga peste rosii si se amesteca bine.
Se adauga condimentele, se mai lasa inca 10 minute pe foc si apoi se dau la o parte.
Pastele se scurg de apa si se amesteca cu sosul de rosii.
Cum se serveste:

Pastele cu sos de rosii se servesc calde, cu un pahar de vin alb.

| Acadeeeaa explică:

@ Picasso, baa` spune-mi reteta, nu mai face misto de minewaiting.x_xsigh ma vezi mai mititica si hai sa radem d eaastraight face!

| Acadeeeaa explică:

Intrebarea nu mai e valabila!

| Picasso a răspuns:

Oooo ce dragut blushing
Incerci sa imi gatestiblushing smug

| Atechan a răspuns:

Http://www.bucataras.ro/......15028.html

Pofta buna!
Panglica(funda)?

| vladviorel a răspuns:

Spaghete bologneze