| bmerry a întrebat:

Am inteles ca pe RATB in București se poate achita călătoria printr-un sms la un anumit număr. Are cineva detalii despre asta? Sau cum se procedează cand vreau sa călătoresc cu o linie de noapte si nu am cartela de călătorie?

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Pentru obţinerea unui abonament urban pentru o zi, înainte de momentul urcării în vehiculele RATB, călătorii vor trimite un SMS, cu textul A la numărul 7458. În câteva secunde, vor primi un mesaj care va conţine un cod ce va confirma efectuarea tranzacţiei. Pentru linia Expres 780, mesajul către numărul 7458 trebuie să conţină textul E780, iar pentru linia Expres 783, mesajul trebuie să conţină textul E783.

Călătorii care utilizează telefoane de tip smartphone, cu acces la Internet, vor găsi pe site-ul de mobil al RATB câte un link pentru fiecare opţiune de plată care facilitează transmiterea mesajului şi obţinerea rapidă a confirmării plăţii.

1 răspuns: