| anonim_4396 a întrebat:

Bronzul rugineste?

5 răspunsuri:
| Catalin0486 a răspuns:

Nu. Metalele pretioase, cum este si bronzul, se numesc "pretioase" pentru ca nu se degradeaza in timp.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Nu rugineste, dar se depune pe el cu timpul un strat negru care se poate inlatura foarte usor, dar nu prin zgariere cu un obiect de metal sau smirghel deoarece raman urme.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bronzul ( aliaj de cupru cu staniu, aluminiu, plumb, etc) nu rugineste ci "cocleste". Cocleala este un strat de carbonat de cupru de culoare verzuie intru-cat bronzul contine cupru. In timp asta capata o culoare inchisa spre negru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu rugineste, dar oxideaza

| frunzarescu a răspuns:

Rugina inseamna oxidare.
Da, bronzul oxideaza, dar spre deosebire de materialele feroase, suprafata bronzului oxideaza, iar acest oxid impiedica sau mai bine zis incetineste o viitoare oxidare.