| anonim_4396 a întrebat:

Bronzul rugineste?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bronzul ( aliaj de cupru cu staniu, aluminiu, plumb, etc) nu rugineste ci "cocleste". Cocleala este un strat de carbonat de cupru de culoare verzuie intru-cat bronzul contine cupru. In timp asta capata o culoare inchisa spre negru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu rugineste, dar oxideaza

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Nu rugineste, dar se depune pe el cu timpul un strat negru care se poate inlatura foarte usor, dar nu prin zgariere cu un obiect de metal sau smirghel deoarece raman urme.

| frunzarescu a răspuns:

Rugina inseamna oxidare.
Da, bronzul oxideaza, dar spre deosebire de materialele feroase, suprafata bronzului oxideaza, iar acest oxid impiedica sau mai bine zis incetineste o viitoare oxidare.

| Catalin0486 a răspuns:

Nu. Metalele pretioase, cum este si bronzul, se numesc "pretioase" pentru ca nu se degradeaza in timp.