| Pool77 a întrebat:

Buna seara, TPU.

Am o mica neintelegere cu un site de pe internet.
Vara asta implinesc 18 ani si as dori sa-mi achizitionez un smartphone high-end.
Mai exact un Samsung Galaxy S6 Edge, insa nu ma pot hotarii in privinta siteului de unde sa-l comand, caci am mici dubii.
Mai exact vizez aceste siteuri pentru a-l achizitiona acum nu stiu sunt de incredere siturile astea?
http://gsm-ro.eu/Samsung-G925F-Galaxy-S6-Edge-32GB-Black

http://www.grifonul.ro/telefoane/samsung/samsung-galaxy- s6-edge-g925f-alb-32-gb---pearl-white-sm-g925f-alb-32gb. html

http://www.galaxygsm.ro/_/product.php?id_product=790

Ma refer sa nu fie teapa, sa fie replica sau ceva defect fara garantie etc, chiar nu-mi doresc sa arunci banii degeaba.

Plus ca aici e relativ ieftin, mai ales sigilat la Media Galaxy, Flanco Altex etc e peste 2500.

Multumes, sper ca-mi puteti fi de ajutor.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai pana la vara mai ai. Stai cu ochii pe resigilate si promotii. Oricum familia S6 nu mai e last-gen si preturile trebuie' sa mai scada.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca vrei si garantie... ia si cauta pe la astia mari mai bine si lasa prostiile. Asa pe la astea fantoma gasesti chiar la 2100 - http://electro-mag.eu/......hite-32gb/

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

De gasit stiu ca gasesc la astea fantoma, dar la companiile mari e mai scump cu 300-500 de lei. De asta am intrebat, dar daca e asa asta e si cumpar de la companiile autorizate.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Astept deocamdata.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Eeeexact. Plus ca daca vrei scula high-end, mai bine iti faci un car de bine si iei un ZTE Axon sau ceva de pe la OnePlus/Xiaomi/Meizu, eventual Huawei. Toti au telefoane de top de nota 10 la cel mult 3 sferturi din pretul consacratilor de-alde Samsung.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Banuiesc ca nu te-am intrebat de alte telefoane de top.
M-a prins Samsung cu designul lui, atat tot. Ca daca ar fi fost sa-mi iau alt ceva imi luam Sony Z5 Premium, nu chinezarii de 5 bani.
Mersi oricum.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Lol, chinezarii de 5 bani, auzi la el. Bine, go ahead, sparge-te cu Samsungu' atunci.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

LOL. laughing)
Lasa ca ma sparg cu un Samsung, la care mai gasesc piese prin service.
Decat sa-mi iau Meizu si mizerii de astea si dupa ce se strica sa nu-l pot repara.
Cumpara-le tu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Https://www.ifixit.com/smartphone-repairability - aha, Galaxy S6 il repari. La fel de usor ca un monitor LCD cu toate alea integrate si LIPITE cu mult clei...
Nu e bai cind esti un idiot ignorant, buba e cind tipi sus si tare ca esti asa.
https://www.ifixit.com/Device/Samsung_Galaxy_S6
https://www.ifixit.com/Device/Meizu_MX3
https://www.ifixit.com/Teardown/ZTE+Axon+Teardown/53392

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

"Nu e bai cind esti un idiot ignorant, buba e cind tipi sus si tare ca esti asa. " Daca ai stii, cine isi permite un telefon de 2400 RON, isi permite si reparatia de 1200 RON,cand iti cumperi un smartphone High-End, iti asumi riscuri.
Tu ramai cu plasticurile tale, si asculta cum scartaie intre timp, si lasa-ma pe mine sa-mi iau ce-mi place, si ce-mi permit.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Lol, intr-o tara ne-bananiera nu se gandeste asa. Plus ca nu e vorba de costuri, e vorba ca unele reparatii, majoritatea, sunt aproape imposibil de efectuat la astea mai noi gen Galaxy S6/7 (7 e si mai dezastru ca 6-le). In alta ordine de idei, vad ca iti place sa ragi in continuare "sunt un idiot ignorant" cu gura pana la urechi. Toate "plasticurile" high-end de la chinezariile gen Huawei/ZTE/Xiaomi/OnePlus/Meizu au corp metalic. Daca nu stii, macar nu comenta.
P.S. Plasticul meu de ZTE Open C nu scartaie, si de vreo doi ani de cand il am a avut parte si de cateva cazaturi in urma carora a supravietuit. Fara sa fie protejat de o husa de 200 RON. A, si ca o paranteza, as putea sa imi cumpar un S7/S7 Edge fara credite si fara sa fac foamea chiar si maine, dar unii se mai gandesc si la ce e aia ROI, nu doar la "hai sa imi cumpar telefon cu bling sa moara dusmanii".

In concluzie, ia un S6 si baga o manea de-aia cu bani, dusmani, si valoare!

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Practic ce vrei tu sa afirmi,e ca e mult mai ok sa-ti iei o chinezarie care are lag si cand dai prin galeria, decat sa-ti iei un smartphone cat de cat la ordinea zilei.
Si stai calm, ca nu vorbesc pentru ca-s ignorant sau ma cred smecher, insa le-am incercat pe toate. Am avut si Xiaomi Readmi Note 3, luat de la RCS de care am scapat cat de reped am putut.Nu stiu cum esti tu cu astea, insa in orice caz nu-mi mai trebuiesc chinezarii si ieftineli. Incerc acum High-End, daca nu e si si cu asta intampin probleme imi achizitionez un Nokia vechi cu butoane si asta a fost.
O seara placuta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Galeriile foto le tin pe calculator, telefonul meu are o camera foto jalnica, e TELEFON. Ca bonus pot sa ma dau si pe fb/sa verific un mail, are GPS functional. Daca dau de 10 ori mai mult ma tine bateria mai putin si nu ma ajuta cu fix nimic.
P.S. Nu ai incercat pe toate nimic. OnePlus One, ZTE Axon Pro, Huawei P9... sunt destule pe care nu ai pus mana dar gata, generalizezi.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Gresesti nu generalizez. One Plus One nu am negat nici o data ca ar fi un terminal slab, din contra momentan e undeva prin Top 50, One Plus Two e prin Top 10 daca nu ma insel. Huawei momentan vine din urma bine de tot, cel putin pe hartie cam bate S6/6S/G5. Insa nu-mi dau atata siguranta sa-l achizitionez. Iar problema ta, zic eu ca te imparti in prea multe feluri, pozele pe calculator, aparat de fotografiat separat etc. De ce sa nu le ai pe toate intruna?

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

De ce sa ai un ceva care le face pe toate prost cand poti sa ai cate o scula buna care face o anume chestie? De exemplu am un Mp3 player care ca si amplificare/fidelitate bate cam orice mobil pana in 2000 RON, unde mai pui ca are si autonomie mai buna. Cu ce ma ajuta telefonul lui dumnezo' cand bateria nu imi permite sa stau mai mult de juma' de zi departe de o priza? Sau un power bank, desigur, dar ajungem fix la partea cu caratul de j'de chestii dupa tine.
P.S. Ia si vezi cate milioane de telefoane vand Huawei sau ZTE ca sa iti faci curaj. Samsung se duc incetisor la vale. Gandeste-te ca sunt branduri din China de care in Europa nu s-a auzit aproape deloc dar care sterg pe jos cu numele "consacrate" cam la orice capitol. Vivo, de exemplu. Nu seria de la BLU Products, ci producatorul chinez Vivo. Aia cu cel mai subtire telefon, primul telefon cu 6 GB de memorie, samd.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Ok,ai un mp3 player care are o autonomie pana in 3 zile, ok. Deci, cari si MP3 si Telefon dupa tine. Iarasi iei caruta dupa tine happy...
Apropo, momentan chiar si daca nu-mi place Samsung il pot vine pe la 2000 RON deci nu pierd aproape nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Am o borseta in care intra ambele parfum. In alta ordine de idei, ca si amplificare/fidelitate, cum ziceam, majoritatea telefoanelor sunt praf (folosesc Koss Porta Pro, casti de 60 ohm).
Legat de valoarea de revindere, cum ziceam... pana il iei, scade si valoarea de revindere. Uite, ca sigur te ajuta - nu stiu in ce oras/zona a tarii stai, dar poate trimite omul si prin posta - http://iulian77.blogspot.ro/. Un prieten a luat de la el de mai multe ori, te ajuta si cu garantia, nu sunt furate. Omu' are un service/amanet si stii cum e de regula cu astia... isi factureaza lor la pret mai mic si dupa aia vand mai departe ca sa nu plateasca la stat pana le ies ochii din cap. Toata lumea castiga.;)

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Preferintele difera de la om la om,mie imi place mult mai mult sa le am pe toate intr-una decat separat.
Nu am nevoie eu de siteul acesta, insa iti multumesc ca mi l-ai recomandat, vad ca are niste preturi WOW. Doar nu stiu cum rezolva cu garantia. Multumesc inca o data, am sa vad ce fac are nevoie un prieten de Z5, sa vedem ce rezolvam.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Toate in una = compromis. Ca in bancul cu nevasta. Buna la pat, in bucatarie, si mama pentru copii - numa' sa nu se intalneasca unele cu altele.winking
Pai suna-l si discuta cu el, ti-am zis ca omul e super ok. Cu garantia mai recent sunt multe service-uri care te rezolva fara sa ai garantie nominala pe produs, atata vreme cat ai totusi niste acte de provenienta/data cumpararii.

| Pool77 explică (pentru KodrutZ):

Am sa vad in cursul zilei de maine, ce rezolv cu el.
Daca doreste in continuare Z5, si daca e sunam maine sa vedem daca trimite prin curierat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Pool77):

Pai pana la vara mai ai. Stai cu ochii pe resigilate si promotii. Oricum familia S6 nu mai e last-gen si preturile trebuie' sa mai scada.