| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Dacă comand de pe amazon acea taxa de transport si de vama e pe produs?
Sa zicem ca comand un scaun care costa 50 de dolari si taxa e 25. Daca comand 5 scaune platesc de 5 ori aceaa taxa sau numai odata?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa ne intelegem, daca comanzi 5 scaune, platesti $50x5=$250 peste care se adauga plata tramsportului pentru cele 5 scaune, care pot fii $25 pentru fiecare scaun, daca sunt impachetate individual sau $200 pentru toate 5 (se paoteafce o mica reducere), daca se face un singur pachet foarte mare.
In orice caz, VAMA romaneasca iti va percepe TVA si taxa de import la tot ce depaseste $100, care te poate ajunge la aproape dublul pretului scaunului, daca tii cont de transport, vama si TVA.