| anonim_4396 a întrebat:

Care-s cele mai bune centrale termice? (raport calitate-pret)

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Centralele electrice fara rezistenta(rezistenta este reprezentata de o solutie de apa cu sare).
Trebuie sa ai retea trifazata si contoar cu tarif zi/noapte.
Aceste centrale le poti folosi doar pentru incalzit. Ele au un randament suficient de mare.
Bune sunt si convectoarele.

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Vad ca nu specifici nimic despre tipul de combustibil...
Daca te iei dupa raportul pret/calitate cele mai bune sunt cele pe gaze:alegi un brand foarte bun (deci calitate),
costul de achizitie este f mic(comparativ cu centralele le comb. lichid sau solid) dar..."te rupe"apoi la pretul de exploatare!
Cele pe lemn(daca ai unde depozita) sunt cele mai ieftine ca pret de exploatare, si dintre ele cele mai bune ca randament sunt cele cu "gazeificare", dar.ieftine nu sunt.

Regula generala:la toate, cele mai bune sunt cele cu "cazanul"(elementii)de fonta.