| Furnicuta000 a întrebat:

Cat costa aurul in Turcia in momentul asta? De 14K

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai putin ca la noi, dar daca platesti drumul si cazarea si masa s-ar putea sa iesi in pierdere, nu de alta dar doar daca iei cu sutele de grame si ai bijuterie sau loc unde sa vinzi faci bani calumea.
Pe de alta parte nu stiu cu aur mult daca treci la vama, nu cunosc ce cantitate e permisa etc

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Dar cat costa mai exact? Nu vreau sa ma duc sa cumpar de acolo ci vreau sa stiu cu cat il cumpara o doamna care aduce aur din Turcia.

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Conform siteului furnizat de danbnz
1 gram de aur de 14 k este 280.95 TRK, gresit caci in limbaj de schimb valutar lira turceasca este TRY, daca TRK este TRY (si nu sunt foarte foarte sigur) atunci conform acestei conversii 1 gram de aur de 14 k ar fi 157, 50 de lei
E posibil dar sa luam in calcul si transportul si toate cele, e ca la masinile second hand degeaba in Germania costa 3000 de euro, ca sa o aduci te mai costa ceva!
La noi astazi cursul valutar indica 1 gram de aur la suma de 268, 9 lei de 24 k, cam pretul din Turcia a unui gram de aur de 24 k
Costurile fiind de circa 1 la 1 in Turcia repectiv Romania ma duce cu gandul ori nu stiu suficienta economie (e foarte posibil!) ori samsarii de aur turcesc cumpara mult de acolo din anumite bazaruri si cumpara la un pret mic, prin negociere.
Te poate lamuri asta doar daca este cineva care cumpara aur, detine bijuterie sau face astfel de tranzatii si stie bine piata internationala a aurului

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Dupa ce mi-a dat link mi-am dat seama ca nu am cautat in engleza laughing)))))
Am cautat si am gasit ca e cam 155 lei aurul de 14K