| anonim_4396 a întrebat:

Ce flori e frumos sa ii cumperi soacrei?

21 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Un ghiveci cu floarea limba soacrei.

mira
| mira a răspuns:

Practica trasul de limba si aruncarea cu privirea.In functie de interiorul casei, de gusturile soacrei alege florile.Este prima ta vizita? Mira

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu ti-as recomanda niste plante Carnivore, sunt foarte frumoase, utile si legale rolling on the floor)
Scuze, dar ideea asta nu ti-o sugerase nimeni laughing

lolita
| lolita a răspuns:

cand vreau sa ii duc flori soacrei mereu iau buchete combinate cu flori de sezon. un buchet mare (nu neaparat foarte scump) niciodata nu da gres, succes.

daniela
| daniela a răspuns:

Atat femeile, cat si barbatii, atunci cand ofera ceva, au ca scop constient dorinta de a-i face placere acelei persoane, de a-i face o bucurie, pe scurt de a-i arata ca o iubesc sau ca o respecta si o pretuieste. Deci orice floare ai cumpara cred ca este bine venita si iar face placere soacrei tale sa o primeasca daca stie ca i-o oferi din suflet.
Poti insa sa ti cont si de limbajul florilor :
Aloe - durere, tristete
Azalee - "ai grija de tine, eu tin la tine": pasiune fragila, simbolul chinez al feminitatii
Busuioc - urari de bine, dragoste
Begonia - aparare
Bujor - rusine, timiditate, sfiala
Camelia (cameea) - noroc (daruita unui barbat), iubire
Cactus - rezistenta, caldura
Crizantema - bucurie, "esti o prietena minunata"
Crizantema rosie - iubire
Crizantema alba - adevar
Crizantema galbena - dragoste marunta
Cyclamen - demisie, ramas bun
Crin - virtute, frumusete, eleganta, ii tine pe nepoftiti departe
Crin portocaliu - ura
Crin salbatic - mandrie
Crin alb - virginitate, puritate, "e o binecuvantare sa fiu cu tine"
Crin galben - fals, neincredere
Floarea Soarelui - loialitate, dorinte
Flori uscate - iubire respinsa
Frezie - inocenta
Garoafa - fidelitate fara sfarsit, dragoste durabila (din partea unei femei)
Garoafa roz - "nu te voi uita niciodata"
Garoafa rosie - capricios, schimbator
Garoafa cu pete - refuz, "imi pare rau ca nu pot fi cu tine"
Garoafa galbena - dispret, desconsiderare
Gardenia - bucurie, dragoste secreta
Gladiola - generozitate
Iris - credinta, intelepciune, soarta
Lalea - faima, renume, "un amant perfect"
Lalea rosie - "crede-ma", declaratie de dragoste
Lalea galbena - dragoste fara speranta
Liliac mov - prima iubire
Flori de mar - noroc, sansa
Margareta - soarta, simplitate
Muscata - alegere, preferinta, prioritate
Magnolia - dulceata, frumusete, dragoste de natura
Menta - sentimente fierbinti, protejare de boala
Narcisa - respect
Nu-ma-uita - dragoste adevarata
Narcisa - stabilitate, egoism, "ramai la fel de dulce"
Orhidee - apreciere a frumusetii
Trandafir - dragoste
Trandafir alb - dragoste eterna, inocenta, secret si liniste
Trandafir roz - "crede-ma"
Trandafir gablen - prietenie, gelozie, "incearca sa-ti pese"
Trandafir rosu si alb - unitate
Trandafir fara tepi - dragoste la prima vedere
Trandafir boboc - tinerete, dragoste inocenta
Trandafir (buchet) - multumiri
Vasc - "saruta-ma", planta sfanta a Indiei
Violeta - incredere, modestie
Violeta albastra - grija, "voi fi
Zambila salbatica (clopotel) - modestie, constanta
Zambila albastra - constanta
Zambila purpurie - "imi pare rau", "iarta-ma"
Zambila rosie sau roz - joaca
Zambila alba - dragalasenie, "ma voi ruga pentru tine"
Zambila galbena - gelozie

carla
| carla a răspuns:

Frumos nu este ce-ti recomand eu, dar sanatos cu siguranta: cactus-ul denumit ''limba soacrei''. Sigur o sa tina minte toata viata laughing

| kh1ss a răspuns:

Orice flori dar sa nu fie taiate... in ghiveci de preferat

| DenissaDeea a răspuns:

Eu cred ca cele mai frumoase si sincere sunt crinii albi si panselutele albe sunt superbe pentru o scumpa soacra...

| dani9354 a răspuns:

Sa-i iei un buchet de crini albi imperiali si trandafiri rosii aprinsi, inveliti in plasa ornamentala si o fundita mare roz prinsa pe plasa.In plus ii dai si doi pupici asta ar valora mai mult decat toate florile din lume

| claudiarebecca a răspuns:

Eu am avut succes cu florile la ghiveci... daca ii cumperi un buchet si ii iei unul frumos s-ar putea sa considere ca esti cam risipitoare laughing

| claudiarebecca a răspuns:

Ba da, chiar se duc mai nou flori la ghiveci. si ma refer la alea mici, dragute, si ambalate frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niste crini, sau un buchet frumos cu mai multe soiuri de flori.sau ii mai poti cumpara o floare in ghiveci, cu siguranta va aprecia gestul.si in plus, cea din ghiveci rezista mai mult, o va pastra toata viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crizanteme! laughing
(iarta-ma a fost o gluma, chiar proasta, dar gluma.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si acum dupa ce am citit celelalte raspunsuri, iti spun ca in nici un caz nu se duc flori la ghiveci cand te duci in vizita. Du-te la o florarie si roaga-i sa iti faca un buchet combinat. O Strelitia si in jur altceva potrivit ca si culoare si forma, un Anturium si...la fel. Fii sigura ca ei stiu ce flori se potrivesc din ceea ce au la acea ora. Iti vor face un buchet superb. Ambalajul cum spunea dany93 si ai sa vezi ca o sa ii placa. Si chiar nu uita pupicii si zambetul cald si sincer. Uita-te in ochii ei cand vorbesti cu ea si mai spune-i ca baiatul ii seamana ei si, esti sigura ca de aceea si tu te vei intelege cu ea. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cala big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crizantemele, narcisele, garoafele, calele, crinii, zambilele si in general florile cu parfum foarte puternic si care dureaza mai mult in vaza se duc doar la mort, ar fi bine sa eviti tipul asta de flori

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niste flori carnivorelaughingmerge de fiecare datawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' de ce nu-i duci, mai bine, o coroana de la Pompe Funebre? Eu una asa i-as darui "soacrei mele" big grin

| csintalan a răspuns:

...crizanteme,...

| alinosh a răspuns:

Ai putea sa incerci sa gasesti semnificatia florilor pe net...gandeste-te ca persoanele mai in varsta mai stiu chestiile astea...

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Nush poate ar trebui sa-i iei o floare in ghiveci care sa reziste mai mult timp.ai avea 2 atuu-ri 1-ai economisi mai mult si 2 ai multumio...stii km sunt soacrelehee heehee hee