| Lupică27 a întrebat:

Am cumparat o masina de spalat de la altex, am dat-o pe cea veche lor si bineinteles am primit un voucher de 150 de lei asa cum ne-a fost intelegerea.
Intrebarea mea este daca comand un storcator de fructe de 170 de lei sa imi vina acasa voi putea plati si cu voucher si diferenta cu lovele? mai mult, daca va fi cu livrare va fi luat in considerare acel voucher sau trebuie musai mers la magazinul fizic?

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am platit masina de spalat in magazin Altex si am primit voucher pe loc.
Valabilitatea voucher-ului a inceput la cateva zile dupa ce au ridicat masina veche si a fost pe termen limitat (parca 30 zile? ).
Cu voucher-ul m-am dus la magazin si mi-am cumparat alte produse, iar la caserie am platit cache diferenta.

| darrio2007 a răspuns:

Voucherul a fost doar pentru masina de spalat.
Storcatorul il platesti doar cu lovele. Integral.

| Lupică27 explică (pentru darrio2007):

Ce ma?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Ce ai auzit, mă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Nu ai inteles ideea. El a primit un voucher in valoare de 150 in schimbul masinii vechi, nu ca reducere la cea noua. E program al celor de la Altex, nu e Rabla pentru electrocasnice!

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu reiese asta din ce a spus el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Nici nu trebuia sa reiasa direct. Te uitai aici si te prindeai si singur - https://rabla-electrocasnice.ro/cand-incepe-rabla/

| Simpatic a răspuns:

Eu stiu pe cineva care a cumparat tot asa masina de spalat de la altex sau flanco!?, a primit voucher si cu voucherul si-a luat un telefon cu butoane de ala ieftin tot de la ei, dansa era o femeie in varsta deci cu telefon de asta se intelege happy
deci din cate stiu eu voucherul nu este limitat doar la un singur "sortiment" de produs, dar tot ce-i posibil, fiecare magazin are si el propriile reguli si regulamente
de obicei sunt descrise aceste lucruri in "termeni si conditii"

https://altex.ro/termeni-conditii/pag/

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Stiam ca nu este limitat doar la un singur sortiment de produse dar eu storcator as fi vrut.

| Simpatic a răspuns:

Poti folosi acel voucher la un storcator sau orice doresti ca si electronice dar din cate stiu se poate folosit doar in magazinul fizic!
ca sa te lamuresti le poti da un telefon sau scrie https://altex.ro/contact

| Mosotti a răspuns:

Mi se pare ca pui codul ala de la voucher cand comanzi pe site deja si scade pretul la 20 de lei, apoi comanzi asa pui in cos, nu platesti cand vine.
Eu asa am facut cand tot de la Altex am luat masina de spalat Bosh.

Cand vine platesti 20 de lei.
Am luat-o in august 2023.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai vezi ca voucherul ala are niste limitari. Se prea poate sa nu mearga decat la anumite categorii de produse pentru anumite valori. Daca il comanzi online, bagi voucherul acolo si faci si plata cu cardul ca sa stii o treaba. Ah, da, si storcator de fructe la 170... mai bine nu.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, stiu, am vazut unul pe la 600 de lei, nu merci!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Tu vrei sa obtii un suc de fructe misto, sau o zeama oarecare si sa irosesti juma' de fruct? Eu am un Oursson pe care am dat vreo 800 acum niste ani buni. Asta, mai exact - https://altex.ro/......JM7002-RD/
Nu se compara sub nici o forma ce iese la el cu bataia de joc de la astea rapide, ieftine. Vrei sa intelegi ceva din ce rezulta, atunci ia-l pe cel mai ieftin cu melc si turatie scazuta pe care il gasesti. Ceva de genul asta - https://altex.ro/......STCMY4447/ - desi nu recomand brandul Myria sub nici o forma. Daca ar fi sa imi cumpar ceva mie acum din categoria asta, as lua macar asta - https://altex.ro/......SJA3209BX/

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am zis eu ca vreau sa iau myria?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Eu am dat exemplu de ceva ieftin cu tehnologia care trebuie. Chiar daca iei non-Myria, la 170 iei de ala care iti face fructa/leguma praf si pulbere la turatie mare.

| gabicoo a răspuns:

Pot să-ți spun din experiență personală: Mi-am luat altă combină frigorifică, vara trecută și am primit acel voucher de 150 lei. E valabil 3 luni din momentul livrării mărfii la domiciliu (nu din momentul plății produsului cum zic unii). Cu acel voucher am mers într-un magazin Altex de unde mi-am luat un prelungitor și o mașină de tuns barba - în total 160 lei. Am dat voucherul + 10 lei cash.

Revenind la întrebarea ta. Nu cred că vei putea plăti online cu acel voucher. Are un cod de bare care trebuie citit de ei în magazinul fizic. Dar cel mai bine dă un telefon la cel mai apropiat magazin Altex și întreabă-i cum poți valorifica voucherul și dacă se poate face cum vrei tu.
Succes.

| Lupică27 explică (pentru gabicoo):

Multumesc de raspuns domn profesor!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Mie nu mi-ai mulțumit! Urat

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Nici de-al dreacu nu iti multumesc! tongue

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Haha,cineva e ofticat că nu o are gagicaaaa, sâc, sâc, sâc silly

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

De ce m-as oftica?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

De ce nu?

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Pai poate pentru tine o femeie e centrul universului dragul meu, eu pe de alta parte am alte aspiratii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Ce filosofic ați dat-o dl Lupică,dar adevărul,oricât de dur pare, e că orice bărbat de succes are nevoie și de-o femeie sa îl completeze, altfel, tot ce clădești de unul singur se poate strica o secundă bunele domn!
Uita-te la marii milionari (aia care sunt singuri), nu e nevoie sa mă crezi pe mine!

Și am uitat sa menționez…cu femeia potrivită, unele dintre aspirații chiar pot deveni posibile.
Nu mai zic că femeia potrivită te ajuta sa de dezvolți și mai mult și ai și un umăr pe care poți să plângi când nu mai poți (lăsând masculinitatea aia toxica) și așa poți evolua mult mai mult.
Dar din nou, nu mă crede pe cuvânt!

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Tu te-ai pus pă mine sa ma toci?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Când vulpea nu are argumente, zice c-o toci rolling on the floor
Bine, gata whistling

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Vezi ca tu stai aici pe TPU si ai grija mea si in realitate are altul grija de gagica-ta.

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Mi-a facut placere sa glumim, am vrut sa te adaug in clan dar am vazut ca ai optiunile blocate, nu poti fi contactat, esti mare ciumeg.
Mai da si tu cate un telefon cand iti mai aduci aminte de mine taica!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Am preferat sa fie așa, dar cine știe, poate ne-om întâlni la un colt de vorbăbig grin

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Ne intalnim

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Ia uite ai 117 prieteni si pe mine nu ma adaugi, te zic lu violeta.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

M-ai pârât in cele din urmă?

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Nu sunt ma sifon!

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Despre ce parat vorbesti?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu contează asta, contează (sau eu cred că ar trebui sa conteze) faptul că acum putem vorbi.
Sunt eu ciumeg, dar cu 2 capete, nu 1rolling on the floor

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

Se pare că cineva nu e pus pe glume și azi, păcat

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Am avut o stare psihica deplorabila ieri si m-am anesteziat cu alcoale sa nu ma sinucid.

| Hyperion7 a răspuns:

Consultând regulamentul campaniei am găsit asta, citez"In cazul achizitiei si predarii, in magazinele fizice Altex si Media Galaxy, a produsului electrocasnic vechi/DEE, voucherul (care consta intr-un cod de reducere format din caractere alfanumerice/ cod de bare) se va imprima automat la casa de marcat pe un bon nefiscal, imediat dupa incasarea pretului produsului nou achizitionat si imprimarea bonului fiscal.[...]Voucherele generate pentru echipamentele DEE predate in magazin/care urmeaza a fi predate transportatorului la momentul livrarii noului produs sunt inactive si nu se pot folosi. Acestea se vor activa automat in functie de caz:
a) In functie de statusul AWB-ului generat, dupa confirmarea ca echipamentul DEE a fost ridicat de la client, in termen de maximum 15 zile.

b) In cazul predarii in magazin a produsului electrocasnic vechi, voucherul se va activa in ziua urmatoare predarii acestuia.
[...]
Voucherul poate fi utilizat o singura data, pentru o singura comanda/bon fiscal, iar in cazul in care nu este folosita intreaga valoare a voucherului, valoarea ramasa nu poate fi folosita pentru o achizitie ulterioara."

Și, atenție "In cazul comenzilor plasate pe www.altex.ro sau www.mediagalaxy.ro sau aplicatia Altex, voucherul in valoare de 150 lei nu poate fi utilizat pentru achizitionarea produselor vandute și livrate de către Partenerii Altex Marketplace, produse evidențiate în site ca fiind "Vândut si livrat de: [plus denumirea Partenerului Altex Marketplace]"."

Poate te ajuta aceste informații :D

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu ce atatea polemici in comentariile astea.
Eu am luat si de la eMAG si de la altex cu voucher din programul rabla. Prima data am dat masina de spalat veche la altex, am luat una noua si mi-a dat voucher pe care am luat tot ceva electrocasnic, a fost de mult, nu mai stiu toate detaliile. Acum 4 ani am fost in altex in magazin si am luat un frigider si am primit voucherul pe loc si am putut chiar sa il folosesc sa imi reduca 150 lei din pretul frigiderului dar cu conditia sa platesc pe loc frigiderul si apoi sa mi-l aduca acasa peste o saptamana si sa il dau la schimb pe cel vechi.
Acum 2 ani am luat de la eMAG un aragaz tot cu programul asta. Am primit voucher de 150 lei si am dat un aragaz vechi la schimb. Surpriza a fost insa ca am primit voucherul pe mail de 2 ori, deci mi-au trimis 2 mail uri diferite cu 2 coduri deci am primit 300 lei. Greseala lor, norocul meu. Am luat mancare de pisici. 2 saci de mancare la care a mai fost de plata 10 lei pentru ca au costat 310 lei si am primit prin posta 2 pachete iar pe fiecare scria ca am de plata 5 lei. Postarita era foarte curioasa de unde am comandat ca voia si ea mancare de pisici cu 5 lei sacul laughing) peste cateva luni bunica mea m-a pus sa ii fac comanda de aragaz si tot asa sa il dea pe cel vechi. A primit voucher de 150 lei si cu el m-a pus sa ii comand o oala si o lenjerie de pat si bineinteles ca a trebuit sa mai plateasca ceva in plus ca depasisem suma.
In fine. M-am intins cu vorba. Ce vreau eu sa spun e ca voucherul ala e un voucher de reducere. Tu practic ai 150 lei reducere la orice comanda. Nu conteaza ce iei si de ce suma iei. Poti sa iei si de 7000 lei poti sa iei si de 151 lei ca oricum o sa ti se scada 150 lei. Important e sa NU iei de mai putin de 150 lei pentru ca risti sa pierzi diferenta aia de bani.
Poti pur si simplu sa faci o simulare pe site, sa pui ceva in cos si sa aplici codul de la voucher sa vezi suma pe care o mai ai de platit.