| Anonimuserr a întrebat:

Ce inseamna magazin Outlet? De exemplu am vazut ca sunt si magazine Adidas Outlet. Chiar azi am fost intrunul. La ce se refera practic?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Este un magazin in care se vand produse de firma de un anumit tip, cum ai fost tu la Adidas, sau diferite, de la mai multe firme, originale, care tin de o anumita gama sau sezon care a expirat si nu s-au vandut. Marii producatori de haine sau incaltaminte realizeaza modele pentru un sezon, sa zicem pentru toamna-iarna 2013, acum a iesit seria primavara-vara 2014. Ce nu s-a vandut din seria 2013 se mai reduc la pret si se baga la vanzare in outlet pentru ca-n magazinul normal sa aiba loc colectia de 2014.

2 răspunsuri:
| musiiic a răspuns:

Potrivit definiţiei, termenul "outlet" desemnează acele magazine ale unor branduri sau case renumite care vând soldurile rămase înainte de lansarea noilor colecţii la preţuri mult mai mici.

| alexmihay92 a răspuns:

Conceptul de outlet se defineste prin produse de calitate, originale, cu reduceri de pret permanente. Marci cunoscute, dar nu exclusiviste, isi expun produsele la preturi cu cel putin 30% mai mici fata de pretul din magazin. Dar, pe langa centrele outlet binecunoscute, exista si magazine mici care se promoveaza ca fiind outlet, dar care nu respecta minimul de discount si target-ul minim de calitate al produselor comercializate.