| dasida a întrebat:

Cine stie un site unde sunt haine de firma (gucci,chanel, etc) dar sa fie ieftine adc sa fie direct din firma din care se produc si sa fie si originale?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Ca principiu, toate hainele din colectii "pret-a-porter", sunt facute in tari cu mana de lucru ieftina, cu preturi de fabricatie de genul 50-80 de dolari. Asta pana in momentul in care se coase eticheta cu numele firmei si pretul creste brusc, la 300-400 de dolari, sau mai mult.

Acum surpriza: in Romania sunt zeci de fabrici micute, care produc exclusiv pentru marci de prestigiu. O lista mai mult sau mai putin completa de firme, facuta pe e-bay, cu haine cu eticheta "made in Romania": Abro, Aldo, Alfani, Andrew St. John, Aquatalia, Arden B., Armani, Banana Republic, Bass, BCBG Maxazria, Beaufort Riding Apparel, Bronx, Bullboxer, Burberry, Camina, Carole Hochman, Casual Corner, Cerruti, Chaus, Chloe, Clarks, Conspicuous, Dansk, Debenhams, Dialogue, Diesel, Dolce & Gabbana, Donny Brook, Dries Van Noten, Emily, Escada, Express, Fornarina, Fox Fire, Gantos, GBX, Generation 1, Georgetown, Geox, Giorgio Brutini, Giorgio Saint Angelo, H&M, I.D Sarrieri, Incotex, J Riggings, J. Undeberg, Jessica Holbrook, John Meyer, Johnston & Murphy, Josef Seibel, Joseph Abboud, Kate Moss Topshop, Kathie Lee, Kenneth Cole, Knilling Bucharest, Lamarthe, Levi’s, Londonberry by Peabody, Marina Rinaldi, Marks & Spencer, Mary McFadden Studio II, Miss Sixty, Morton Bernard, Moschino, Nana, Napapijri, Nina Leonard Knitwear, NY SAKE, Oilily, Oscar de la Renta, Paola by PDL Firenze, Peabody House International, Petite Collection, Pilpel, Prada Sport, Principles, Raoul, Roberto Cavalli, Rosner, Sag Harbor, Skechers, Steve Madden, Thalian, Thomas Pink, Tommy Hilfiger, Toscany, Tyrol, Ulla Popken, Utex Designs, Valentino, Victoria Secret Moda International și Zegna.

Multe din fabricile astea au mici magazine, unde vand o mica parte din produse, fara eticheta brandului mama. Adica poti sa cumperi haine Armani, dar fara eticheta interioara (pe care oricum nu o vede nimeni) pe care sa scrie Armani. Totul este sa gasesti fabricile/magazinele.

5 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Cauta la second hand daca le vrei si ieftine.sau du-te la magazinul gucci in Bucuresti pe strada Episcopiei, dar sigur nu le gasesti ieftine.
Mai ieftine si asemanatoare poti sa gasesti si la magazine gen Zara, Mango, HM(HM mai rar) si prin Mall-uri.

| Violleta2022 a răspuns:

Hainele Gucci si chanel originale NU sunt ieftine, nici daca vin direct de la producator, cele acre sunt ieftine sunt 100% fake!

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt ieftine, daca le iei la mana a doua, la second hand. Dar rar prinzi asa ceva, trebuie sa cauti bine. Eu am prins o bluza de trening Adidas, excelenta, si ca material, si ca design, si ca rezistenta, si am luat-o doar cu 15 lei. Insa pe mine ma avantajeaza ca la cei 2.02 m inaltime ai mei, sunt in afara marimilor normale, si asta inseamna ca ce port eu se cauta mai putin. Dar, de regula e cum zici, daca vrei ceva serios, de firma, nu trebuie sa te uiti la bani, altfel te alegi cu asa zise haine de firma.

| Roxanacretu2 a răspuns:

Iti recomand http://www.imatrend.ro/ pentru o gama mare de produse de la firme destul de mari. Bafta!

| ginaosar a răspuns:

Eu am luat haine de pe
https://dhaine.cabanova.com/

Sunt foarte bune