| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa vad ce marime mi se potriveste la sutien?

9 răspunsuri:
| allleeeee a răspuns:

Uite cum spune site-ul asta :
http://www.noifetele.ro/yourbody/braguide.php

| madalinutza a răspuns:

Incerci mai multe marimi de sutiene
si o sa vezi care ti se potrivestetongue

| anyka18 a răspuns:

Cum afli marimea bustului

De ce ai nevoie: un centrimetru
Cum procedezi: fara sa ai vreo haina pe tine, pozitionezi centimetrul imediat sub sani si masori grosimea torsului. Imparti numarul obtinut la 2, 5.
Cum interpretezi: Daca rezultatul este impar, adaugi 5, in cazul in care este par, adaugi 6 si daca trece de 33, adaugi 3.
Cum afli marimea cupei

De ce ai nevoie: un centimetru
Cum procedezi: fara sa ai vreo haina pe tine, treci centimetrul peste partea cea mai plina a bustului. Imparti numarul obtinuit la 2. 5
Cum interpretezi: numarul obtinut in urma impartirii este marimea cupei tale.
Cum afli numarul sutienului

Pentru a afla ce numar porti de fapt la sutien trebuie sa scazi marimea benzii din marimea cupei.

* Daca diferenta obtinuta este 0, porti marimea AA
* Daca diferenta obtinuta este 1, porti marimea A
* Daca diferenta obtinuta este 2, porti marimea B
* Daca diferenta obtinuta este 3, porti marimea C
* Daca diferenta obtinuta este 4, porti marimea D
* Daca diferenta obtinuta este 5, porti marimea DD
* Daca diferenta obtinuta este 6, porti marimea DDD

Cum probezi corect un sutien

* Apleaca-te in fata si aseaza-ti sanii in cupe;
* Impinge sanii din partile cupei spre centrul ei;
* Inchide sutienul la spate;
* Potriveste bretele in asa fel incat bustul sa fie perfect centrat, iar linia sa capete un aspect firesc.

Ce faci in caz ca...
Bustul ti se revarsa intr-o parte?

Opteaza pentru un numar mai mare de banda si eventual chiar si cupa.
Cupele se cuteaza, capatand un aspect inestetic?

Indreapta-te spre un alt stil: poate fi o cupa mai mica sau o demicupa.
Se ridica sutienul la spate?

In aceste cazuri, mai mult ca sigur banda e prea mare si trebuie sa cauti una mai mica. Pentru un sutien potrivit cum trebuie, banda trebuie sa fie tot timpul la centrul spatelui si sa nu se miste in sus sau jos.
Bretelele lasa urme pe piele?

In acest caz, probabil tinzi sa crezi ca sutienul este foarte strans. Insa nu este intodeauna asa. De multe ori, cauza poate fi greutatea prea mare a bustului. Cauta un sutien care sa sustina mai bine.

| Claw a răspuns:

Cum sa iti cumperi sutienul potrivit?

Un sutien nepotrivit ca masura poate fi cauza multor dureri de spate, gat (ceafa) sau umeri si, in plus, poti avea chiar probleme de respiratie. Sa iti cumperi sutienul potrivit nu este chiar atat de usor cum pare la prima vedere, dar iata in continuare cateva sfaturi pentru a stii ce ti se potriveste.

Cum iti dai seama ca porti o marime nepotrivita?

Iata care sunt semnele:

� Sanii tai ies afara din cupe. Cu exceptia sutienelor cu jumatate de cupa, acest lucru nu ar trebui sa ti se intample, asa ca incearca un numar mai mare sau un model cu o cupa mai larga. Te vei simti mult mai confortabil.

� Banda de la spate se ridica. Cand se intampla acest lucru, inseamna ca sutienul este prea larg in jurul corpului tau. Iti poti da seama daca lungimea benzii este potrivita, tinand doua degete sub banda sutientului. Daca spatiul este lejer, este prea mare.

� Cupele sunt prea largi. Materialele de tip lycra se muleaza pe corp, si nu ar trebui sa lase spatiu. In acest caz, incearca un sutien cu cupe mai mici, de genul sutienelor cu jumatate de cupa.

� Partea din fata a sutienului nu sta lipita de stern. Sutienul ar trebui sa nu lase spatii intre el si stern. Incearca un sutien cu un numar mai mic.

Marimea e cea mai importanta!

Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l stii atunci cand iti cumperi un sutien, este masura exacta a acestuia. Aceasta poti sa o afli cu ajutorul catorva masuratori usor de facut.

Pasul 1. Ia un centimetru si masoara diametrul cutiei tale toracice, imediat sub sani.

Pasul 2. Masoara-ti pieptul, in partea cea mai proeminenta a bustului.

Pasul 3. Afla marimea cupei, facand diferenta dintre cele doua masuratori de mai sus (scade primul rezultat din cel de-al doilea).

Diferenta: Marimea cupei:

0-1. 5 cm AA

1. 5-2. 5 cm A

2. 5-6. 5 cm B

6. 5-9 cm C

9-11. 5 cm D

11. 5-15 cm DD (E)

15-18 cm DD (F)

18-20. 5 cm G

Modelul sutienului

Dupa ce ai aflat masura corecta, daca un sutien nu ti se potriveste asa cum ar trebui, incearca un model diferit. Fiecare model ti se potriveste intr-un anumit fel.

Indiferent de marimea pe care o porti, alege modelul care ti se potriveste cel mai bine, in functie de ceea ce iti doresti: push-up, micsorarea bustului sau pur si simplu ceva confortabil.

| RecycleBin a răspuns:

Noi fetele.ro

| ♥.Sagemix a răspuns:

Pai probeaza mai multe modele dupa ' ochii ' si intr-un final, alegi modelul cu marimea potrivita pentru tine.

| WohooAmTreiFunde a răspuns:

Proband mai multe marimi...

| andreea_5162 a răspuns:

Pai te duci intr-un magazin unde are cabina de proba si probezi cateva.Simplu!happy

| metallica98 a răspuns:

Pe site-ul pe care ti l-a dat Alle eu nu mi-am gasit marimea... dar am mai cautat pe net si am gasit un site unde au si marimi mia mari...P.S.am 11 ani