| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce produsele de pe WISH sunt asa de ieftine? Au calitate sunt noi?

8 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Wish vinde produse chinezesti. Sunt ieftine ca vanzatorii nu platesc taxa de transport, exact ca pe AliExpress.

| RoCkKiD a răspuns:

Mai multe motive, dar principalele ar fi cele de jos.

1. Pplatesti transport care de multe ori e mai scump ca produsul.
2. Nu primesti neaparat ce vezi pe site

| AlexElektro1987 a răspuns:

Wish este o porcarie de site, nu recomand sa comanzi de acolo, primesti altceva fata de ce comanzi sau nu primesti deloc.

| LPCTSTR a răspuns:

Plasticaturi inutile.

| doctorandus a răspuns:

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-600 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru AlexElektro1987):

Pai dacă nu primesc deloc. Nici nu plătesc produsele nu? Nu le plătesc cand imi ajung mie acasa?!

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Nu, produsele le achiti mai intai cu cardul si de abia dupa ti se inregistreaza comanda si ti se trimite acasa ( daca o sa le mai vezi ). Oricum, chiar daca nu ti se trimit produsele, primesti banii inapoi, dar de ce sa astepti vreo luna sau doua si dupa sa vezi ca nu le mai primesti? Mai bine cumperi de pe Aliexpress.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca sunt chinezarii de cea mai proasta calitate.