| sayWhaaat a întrebat:

De unde pot cumpara geanta de transport pentru un monitor (de 27 inch, daca conteaza) si una pentru un sistem pc? Vreau genti special concepute pentru asa ceva.

Mi-am uitat gentile in Italia si nu gasesc efectiv de unde pot cumpara de aici din Romania. Nu am gasit nimic de google si nici la magazinele din oras. Am incercat sa le transport pe ambele intr-un troler si mi-am spart display-ul la monitor pe interior, 1000 de lei aruncati. Nu ma mai risc cu metode "alternative".

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pe alea uitate de unde le-ai cumparat?
Comanda de la aia.

| Wr3nch a răspuns:

La noi nu gasesti asa ceva, ca romanii prefera laptopuri in loc sa care monitor si unitate dupa eilaughing

| sayWhaaat explică (pentru danbnz):

E prea scumpa livrarea din afara, vreo 150 de lei.

| sayWhaaat explică (pentru Wr3nch):

Si eu prefer laptop, dar ca sa cumpar un laptop sa ma joc ce vreau eu, imi trebuie 7000-8000 de lei, un sistem echivalent e 3000-3500. Eu consider ca merita caratul, mai ales daca e vorba de transport mai rar, de 3-4-5 ori pe an, maxim. In cazul meu e vorba sa merg la bunici la tara pana la vara, si nu merg acolo fara pc ca sar pe pereti de plictiseala.

Bula
| Bula a răspuns:

Le poti transporta si intr-un troller, dar trebuie sa ambalezi corespunzator monitorul (ca si cum l-ai expedia prin posta)!
Ambalaj pentru monitor poti gasi oriunde nu s-a aruncat (cutia de carton + distantere din polistiren) sau le poti confectiona chiar tu (scobind din polistiren de constructii).
Trebuie sa ai grija ca, in fata ecranului sa pui ceva protector, care sa-l apere in caz de apasare /lovire usoara. Daca distantezi cu polistiren, aceea placa protectoare poate fi din 2 cartoane lipite sau o placa de placaj etc., taiat un pic mai mare decat rama exterioara a monitorului.
La nevoie, demonteaza suportul de pe monitor.

Evident, cutia PC-ului trebuie sa fie spre SPATELE monitorului, iar spatiile goale trebuie umplute pentru a nu se misca anapoda in troller, in timpul transportului!
Pentru umplere poti folosi haine, carpa, polistiren, etc.

| sayWhaaat explică (pentru Bula):

Le-am transportat in troler, cu sistemul in spatele monitorului, si cand am ajuns acasa monitorul era bulit. Banuiesc ca la un moment dat, trolerul a stat in asa fel incat monitorul a ajuns dedesubt.

Mi-e frica sa transport monitorul in troler 10-15 ore pe tren. Daca iau doar PC-ul, e vreun risc?