| SasaSasa2000 a întrebat:

*DORESC RĂSPUNS DOAR DELA CEI CARE DETIN O TROTINETĂ ELECTRICĂ

Doresc si eu, ca cineva să-mi recomande o trotineta electrică, Budget: 1400 RON, Stau la tară. si aici sunt cateva dealuri. cu un goniometru am numărat cam 30 grade... big grin
, alte sfaturi?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Goniometrul nu este pentru masurat grade! tongue

| SasaSasa2000 explică (pentru Bula):

Atunci ce măsoară goniometrul?
Daca nu măsoară gradele, după cum spui tu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Goniometrul este un aparat radio-receptor cu care se poate determina directia sursei unei emisii radio.
Cu 2 masuratori din puncte diferite se poate localiza sursa de emisie de radio frecventa (metoda de triunghiulare).
Goniometrul a fost folosit in timpul celui de al 2-lea razboi mondial pentru localizarea radioemitatoarelor ilegale, inamice, iar in ziua de azi metoda se foloseste pentru localizarea telefoanelor mobile (care nu au GPS), dar si in sportul numit "vanatoare de vulpi".

| SasaSasa2000 explică (pentru Bula):

Eu când caut "Goniometru" pe Google și dau la imagini, îmi dă asta:
https://www.google.com/......ps?/search

Acum... Nu știu... Încerci și tu să te aperi, deși, nu ai dreptate?

Ți-e ce îți afișează când cauți "Goniometru" pe Google?
Pune și tu linkul, cum am făcut eu. :)

Bula
| Bula a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Uite, aici gasesti descriere mai complexa despre goniometru (principiul de functionare):
http://ro.warbletoncouncil.org/goniometro-10391
Ceea ce am descris eu a fost prima aplicatie (militara) pentru sistemul de localizare unghiulara (a semnalelor radio).
Dupa razboi, aproape intreaga tehnologie s-a dezvoltat, unele aproape de nerecunoscut (vezi de exemplu telefonul: de la cel cu fire pana la telefoanele "destepte" din ziua de azi).

E greu sa-si inchipuie oamenii de azi: de unde- si cu ce ocazie a pornit cate o tehnologie, cum a aratat la inceput.
Multe tehnologii cunoscute azi nu seamana aproape deloc cu primele (vezi calculatoarele).

| SasaSasa2000 explică (pentru Bula):

Tu doar ăți susții puntul tau de vedere, dar știi că nu ai dreptate, fă și tu ceea ce ți-am cerut:
"Ți-e ce îți afișează când cauți "Goniometru" pe Google?
Pune și tu linkul, cum am făcut eu. happy

Bula
| Bula a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Citeste in bibliotecile tehnice.
Daca totul s-ar invata de pe Google, n-ar mai fi nevoie de facultati. tongue