| MihaiMihy83 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani, ce pot face ca sa nu mai fiu "certat" in trafic? Merg corect cu trotineta electrica pe marginea carosabilului si cand stau la semafor vin masini la mine sa ma certe "du-te pe trotuar" " esti nebun". Nu pot sa le ignor pentru ca sunt foarte frustrante, are cineva sfaturi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face altceva decat sa mergi normal, sa respecti regulile de circulatie si sa nu-i bagi in seama.
Conducatori auto care se dau "destepti" sunt destui, multi care nu stiu bine si/sau nu respecta regulile de circulatie dar se gasesc sa dea lectii altor participanti in trafic.

| MihaiMihy83 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Mi ai facut ziua mai buna.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva sfaturi? Du te pe trotuar. Nu ai idee la ce pericole te expui cu trotineta in trafic.

| MihaiMihy83 explică (pentru suntserios):

Sunt constinent la ce pericol ma expun, dar unele trotuare sunt ft mici in Bucuresti si n am pe unde sa merg cand sunt multi pietoni. ( eu stau si prin centru).

| kGeorge a răspuns (pentru suntserios):

Acelasi lucru poate fi spus si despre bicicleta. Si totusi, rar vezi biciclete pe trotuar.
Ideea e ca pui in pericol pietonii, daca mergi pe trotuar.
In lege scrie ca trebuie sa circuli la marginea carosabilului.

| suntserios a răspuns (pentru kGeorge):

Cu bicicleta ai mai mult control si stabilitate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parerea mea este ca daca tii la viata ta, iei macar o bicicleta, sau mergi cu jucaria aia doar pe pistele de bicicleta.
Pentru banda de circulatie esti prea greu de observat si anticipat.
Probabil mai si mergi ca un nebun, netinand cont de masinile din spate, care uneori se angajeaza in depasirea ta, iar tu mai vezi cate o groapa si ocolesti, etc. Nici macar oglinda n-aveti pe glumele alea proaste, sunteti practic pe jos, cu viteza, printre masini. Sinucidere curata.
Pentru ochii unui sofer sunteti o alarma care tiuie continuu. Nu e ok sa vezi oameni fara vehicul pe sosea.

| MihaiMihy83 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Majoritatea soferilor te observa, dupa cum am zis eu mereu ma uit in spate inainte sa misc trotineta de pe marginea carosabilului, in plus trotineta pe care o detin este ft mare, si consider ca sunt vazut in trafic.

| Brizbriz a răspuns:

Nu ai ce sa le faci, sunt multi soferi cu atitudine imbecila, chiar daca tu mergi corect, eu chiar am mers pe stanga la un moment dat, pentru ca urma sa fac stanga, si a urlat unul la mine ca nebunul, cu toate ca el era pe banda de facut stanga dar mergea inainte (deci EL a incalcat regulile, NU EU)

deci si sfatul meu e sa incerci sa mergi cat mai corect si sa ignori imbecilii

| MihaiMihy83 explică (pentru Brizbriz):

E o lege, ca atunci cand vrei sa faci stanga cu trotineta electrica trebuie sa te dai jos de pe ea, sa mergi pe langa ea si sa traversezi trecerea de pietoni. Asta am inteles eu din lege.

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaiMihy83):

Ai un link, ca pe net gasesc numai abureli:
https://www.tion.ro/......a-1502459/
intai da o lista cum sa dai cu, care mana in aer
dupa care cu multa nesimtire spune:
"pe timpul conducerii unei trotinete electrice este obligatoriu ca ambele mâini să se afle pe ghidon"
si
"se interzice transportul pasagerilor pe trotinete electrice"
etete scartz, maine o sa imi trebuiasca si zgarda ca sa merg pe trotineta... nu?!? X(
si
"Dacă un drum este prevăzut cu o pistă pentru biciclete, bicicletele şi trotinetele electrice vor fi conduse numai pe pista respectivă. În lipsa acestei piste, circulaţia trotinetelor electrice este permisă numai pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru circulaţia vehiculelor este de 50 km/h."
adica... NICAIERI, NU?!?
sub 50km/h nu poti sa mergi decat pe stradute si unde sunt scoli si e plin de bumpere pe strada

| Alexul800 a răspuns:

N-ai ce face ca prostii aia cred ca trotinetele se folosesc pe bulevard...