| Mirris a întrebat:

Heii! Care e treaba cu magazinul online Wish? Am vazut ca unele produse sunt gratuite(cel putin asa scrie). Acum va intreb pe voi:oare chiar e gratuit sau au ei vreo smecherie sa pacaleasca lumea?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Pe aliexpress aproape toate produsele sunt cu transport inclus. De ex acolo gasesti un creion cu 1 dolar sa zicem, platesti un dolar si atat. Pe Wish gasesti acelasi creion si scrie gratuit, dar la transport scrie un dolar. Ar fi putut sa il trimita gratuit, dar astfel nu mai castiga un dolar. Deci... e doar strategie de marketing. Faptul ca un produs e gratuit inseamna doar ca pretul lui e trecut la transport.
Dar e posibil sa gasesti si produse care sunt gratuite si cu transport gratuit (extrem de putine), oricum sunt de o calitate foarte proasta.

7 răspunsuri:
| AllexxGrigoras a răspuns:

Cred ca e o snecherie, uitate si la costul de transport.

| addy200 a răspuns:

Nu cumpăra nimic de acolo, o să îți pară rău! Crede-mă

| Mirris explică (pentru AllexxGrigoras):

Costul de transport e de 8 lei la majoritatea produselor gratuite insa nu stiu daca acele produse sunt intr-adevar gratuite(in afara de transport)

| Beniamin0108 a răspuns:

Scrie gratuit dar când sa faci comanda, de obicei costa transportul mai mult decât cat ar costa produsul. Eu am cumpărat de pe site-ul ăla și nu e bun. Încearcă Ali Express. Poate e mai bun. Sau EBay

| Violleta2022 a răspuns:

NU este nimic gratuit acolo!
Citeste bine termenii si conditiile de cumparare, unde scrie foarte clar ca, numai daca cumperi de o anumita suma de bani, poti alege si un produs gratuit.

| Mirris explică (pentru Beniamin0108):

Multumesc de raspuns.O sa incerc la Ali Express sa vad care e treaba

| doctorandus a răspuns:

Daca ai fi citit, scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!