| StefanHi a întrebat:

O bicicleta buna pana in 200 de euro? Si cum stiu ce inaltime e buna pentru mine?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e cazul schimbi brand-ul, de exemplu:

https://www.olx.ro/......e/q-scott/

| RainbowD a răspuns:

Aici găsești cum sa alegi mărimea corecta a bicicletei în funcție de înălțimea pe care o ai: https://www.bikexpert.ro/articole-utile/cum-aleg-corect-marimea-bicicletei

| NLS a răspuns:

Mergi la un magazin sportiv, chiar si FirstBike daca ai in zona, si fa un test.
Firmele de MTB folosesc 2 variante diferite pentru a cataloga marimile.
Varianta mai buna e acolo unde ti se da marimea (inaltimea) cadrului in mm, si marimea rotii in inch (zoll).

Cealalta varianta e ca la incaltaminte: L, M... si nu e atat de reprezentativa.

Recomand prima varianta, stii exact cum sa combini cele doua valori folosind tabelul urmator.

Exemplu pentru inaltime de 170cm:
poti lua cadru de 38 si roti de 27, 5
sau cadru de 41-42 si roti de 26.

Daca ai intre 150-160cm ---> roti de 26 si cadrul il alegi dupa ce testezi.

Inaltime: 150 - 160 cm
Inaltime cadru: 33-36 cm
Diametru roata: 26 Zoll

Inaltime: 160 - 170 cm
Inaltime cadru: 38-43 cm
Diametru roata:: 26 sau 27.5 Zoll

Inaltime: 170 - 180 cm
Inaltime cadru: 43-47 cm
Diametru roata: 26, 27.5 sau 29 Zoll

Inaltime: 180 - 190 cm
Inaltime cadru: 47-52 cm
Diametru roata: 26, 27.5 sau 29 Zoll

Inaltime: peste 190 cm
Inaltime cadru: de la 51 cm
Diametru roata: 27.5 sau 29 Zoll

Pe la 900 RON, recomand ceva la SH, cum a recomandat si colegul Sierra: gasesti Ghost sau Scott in banii astia.

Rockrider nu sunt prea fiabile, si nu o sa-ti foloseasca la nimic garantia.

Totul e ca atunci cand cumperi o bicicleta SH, sa o testezi riguros, sa vezi daca nu are 8-uri la roti, nipluri rupte la spite, sunet urat venind de la pinioane/butuci (semn de bile sarite sau chiar zdrobite).

| AfiSport a răspuns:

Salut, iti recomand acest model. Raport calitate/pret este o bicicleta ok.

https://www.afisport.ro/produse?c=2192705