| Furnicuta000 a întrebat:

Poate cei care stau in Germania imi vor raspunde happy
Am vazut multe persoane care vand pe net sticle de 5-6 L de detergenti (Ariel, Persil) la preturi de 30-35 lei bucata in conditiile in care in magazine gasesti Persil la 1L cu 20 lei. Cica le aduce din Germania. Chiar se gaseste detergent asa ieftin in Germania sau e o inselatorie?

15 răspunsuri:
| clauv44 a răspuns:

Cred ca este o înșelătorie, dacă la noi costă 1L cam 20 de lei și ei vand 5-6L cu 30-35 de lei nu ar avea nici un profit totuși ar putea să îl vândă cu în pret mai ridicat dacă nu ar fi fost o înșelătorie, nu sunt sigur e doar opinia mea

| carbon21 a răspuns:

Ma gândesc ca oamenii astea care le aduc la 5-6 L lucrează prin fabrica, la Ariel sau asamd. Și ori le fura ori le primesc. de asta sunt așa ieftine, părerea mea. Cunosc un prieten, care lucra in fabrica de parfumuri in Germania și fura Invictus și One milion. doar in alte sticle.

| Furnicuta000 explică (pentru carbon21):

Am auzit si eu astfel de povesti. Dar astea sunt facute de P&G. Eu am fost in vizita la P&G in Romania (dar aici se face doar sampon-Head&Shoulders si Pantene) si era imposibil sa furi ceva, nu inteleg cum aia in Germania reusesc sa plece cu 500 de sticle de 5L fiecare de acolo laughing
Cred ca e ceva la mijloc

| anonimg a răspuns (pentru Furnicuta000):

Sunt furate de către muncitorii români care lucrează în fabricile respective, mai ales la secția ambalare.
Cunosc un caz în care un adventist a refuzat să fure suc împreună cu ceilalți colegi, dar colegii i-au făcut serviciul greu ca să scape de el.
Nu mă crede nimeni când spun că românii sunt cea mai nenorocită nație de pe pământ: fie angajat, fie angajator.

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

Pai si ala care le fura de ce nu le vinde mai scump, 35 lei pentru 6 L mi se pare foarte putin. Nu prea merita efortul cu furatul si transportul...

| anonimg a răspuns:

Ăia care le fură sunt pe mâna cu paznicii români sau de alte naționalități. Iar muncitorii sunt supravegheați de asa numiți supervizori români sau străini doar ca să meargă producția, nu ca muncitorii să nu fure. Supervizorii fură si ei, pentru că ei nu sunt nemți. Supervizorii sunt aleși dintre muncitorii care stăpânesc cel mai bine limba.
Nici Dincă din Caracal nu putea să facă nimic dacă nu era pe mâna cu poliția.

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

Ar fi bine sa fie furate si nu contrafacute, imi iau vreo 10 sticle in cazul asta laughing

| anonimg a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca iti vei lua, constiinta ta va fi vinovata tot la fel ca a acelora care au furat.
Daca nu te vei simti vinovata, atunci este un lucru si mai grav.

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

Eu sincer nu cred ca le fura. Stiu ca la p&g sunt reguli foarte stricte si ca sa furi ceva trebuie sa fii in mana cu toti nu doar cu paznicii si nu cred ca s-ar risca pentru 20 lei sau cu cat vinde sticla in Romania.

| anonimg a răspuns (pentru Furnicuta000):

Păi și tu crezi că au făcut promoție cei de la p&g? laughing

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

Ma refeream ca varianta cea mai plauzibila ar fi sa fie contrafacute. E usor si ieftin sa faci un lichid care sa semene si sa miroasa ca un detergent si sa spele cat de cat dar atata timp cat nu stim ce substante au bagat acolo e destul de periculos.

| anonimg a răspuns (pentru Furnicuta000):

Corect. Se pot strica și hainele și mașina de spălat.

| MihaelaDart a răspuns:

Cat am locuit în Germania pe Ariel lichid ori Persil îl găseai la oferte prin magazine cu 2 sticle la 5 litri la un preț de 35-40 de euro. Desi acele persoane de care spui tu posibil ori să îl fi furat din depozite (unde au lucrat ori au avut prieteni pentru a sustrage marfa) ori la fabricile de lucru îl poți cumpăra mult mai ieftin din comerț (din Germania).

| Furnicuta000 explică (pentru MihaelaDart):

Hmmm...am intrebat pe olx mai multe persoane daca sunt originale, una a spus ca nu, alte 3 au spus ca da si ca sunt aduse din Germania sau Ucraina iar restul mi-au dat doar seen.
Judecand dupa acel "nu" inseamna ca e foarte posibil sa fie contrafacute toate aceste produse chiar daca vin din alta tara.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nimeni nu îți va spune adevărul. Ar fi prost sa ți-l zică. Mai bine cumperi din magazin decât să iei ceva de care sa nu fi mulțumit.