| HolyMacaroly a întrebat:

RASPUNDETI REPEDE VA ROG sad
Am o problema.Am vrut sa comand o agenda care putea fi refolosita (se numeste "Rocketbook") de pe amazon, cand am comandat-o totul era bine pana cand am primit un email de la DHL ca trebuie sa platesc un comision de 100 de lei si ca trebuie sa introd o gramada de informatii pentru a primi produsul, informatii foarte sensibile pentru mine.CUM AS PUTEA RETURNA PRODUSUL DE LA VAMA? Nu imi pasa ca nu mai primesc inapoi toti banii, numai sa pot sa il returnez fara sa trebuiasca sa completez atatea formulare;-;

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm... trebuia sa întrebi înainte sa comanzi. Sau macar sa citești un articol despre asta.
Evident că dacă nu ridici coletul si îl refuzi nu plătești nimic. Nu le da nici un răspuns, si pana mea, da-l încolo ca presupun ca n-a costat asa mult acel "ceva" dacă nu te deranjează sa nu primești banii înapoi. Nu te agita pentru atât.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca nu costă putin dacă e. Cere-ti banii înapoi. Trimite-le un mail celor de la Amazon, si scrie-le ca :
Asa ceva este inadmisibil!

rolling on the floor eu sunt in stare sa ma cert pentru 20 de bani ca când mi se iau de pe card ca sa mi se verifice, si le spun ca nu pot sa fac tranzacții ca imi lipsesc tocmai 20 de bani. rolling on the floor
mamma mia, ce m-aș mai certa eu cu ei dacă nu mi- ar da banii înapoi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Informatii sensibile? Te pune sa scrii cit de lunga o ai, ce naiba? P.S. Sa te inveti minte sa nu mai comanzi niciodata cu transportul prin DHL, simplu. Oricum nu se intampla nimic cu datele tale... geezus, paranoia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amazon.com? Daca da e ceva normal sa platesti si sa dai datele pentru taxele vamale

| antimulte a răspuns:

Nu o mai ridici. Punct.
Daca ai putina bafta primesti si banii inapoi pe produs.

| HolyMacaroly explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu era aia problema.Treaba era ca daca nu iei produsul in 3 zile te va pune sa platesti o taxa plus ca eu nu stiu exact cum sa le completez si nu aveam cum sa specific acest lucru pentru ca dura prea mult si aveam nevoie de o solutie rapida, dar s-a rezolvat, am anulat comanda dar de bani inca nu stiu mai astept cateva zile si daca nu o sa-mi trimita bani o sa-i contactez

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HolyMacaroly):

Da, o taxa de 50 de bani pe zi. Si uite asa din cauza desteptilor ca tine mai pune cate un site la politica cum ca nu expediaza in Romania...

| HolyMacaroly explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi pare rau daca e asa dar pur si simplu nu stiam de acest lucru pana acum, dar si asa, de unde trebuia sa stiu eu asta, nimeni nu mi-a zis, mai ales ca a trebuit sa caut gramada ca sa inteleg de fapt ce este vama, data viitoare sa stiu sa cercetez inainte sa comand. Apropo, eu am inteles ca un produs ce costa mai mult de 25 de lei are o taxa 30 de lei pe zi cat timp statea in vama dupa 3 zile de la primire din informatiile din email

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HolyMacaroly):

SF-uri... uneori faza cu vama e noroc. Am primit de exemplu telefon de 100 de dolari la posta de cartier, dar a trebuit sa ma duc sa stau la coada la vama pentru un desfacator de sticle de 0.4 USD - la care nu am platit nici o taxa suplimentara, evident.