| numesiprenume0 a întrebat:

O consignatie este acelasi lucru cu un amanet? Caut sa dau calculatorul vechi pentru o suma de bani echivalenta.
Funda!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce stiu eu, la consognatie e marfa ta, aia ti-o vand si tu primesti o parte. Un fel de intermediar comercial.

Amanet: dai marfa la ei, primesti niste bani si daca nu ii returnezi intr-un timp specificat, ii pierzi iar ei iti pot vinde marfa. Un fel de camatarie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La amanet nu o să ți-l ia. La consignație ți-l pune în vânzare contra comision. Dacă nu se vinde, îl iei înapoi.