| Laur7100 a întrebat:

Salut, recent am cumparat aceasta unitate: https://altex.ro/......b-ubuntu/, dar cand a ajuns nu a avut i5 6400, ci un procesor i3 7100. Ce pot sa fac? Ar trebui sa fac reclamatie la A.N.P.C?

Răspuns Câştigător
| JustRoby a răspuns:

Ai verificat tu in BIOS sa vezi ca nu e i5?, daca chiar nu e i5 trebuie facuta o reclamate in primul rand la ei (sa nu rupi stickerele de pe el cu garantia), poate ti-au trimis sistemul gresit si vezi ce-ti spun ei de acolo inainte.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil s-a facut o greseala in depozit/magazin cand au pregatit comanda de livrare. Nu e un capat de lume dar este neplacut pentru tine.

Din ce am gasit cel mai probabil ai primit acest sistem:

http://altex.ro/......gb-ubuntu/

in loc de acesta

http://altex.ro/......gb-ubuntu/

Daca poza e corecta, carcasa e aceeasi si aceasta ar putea fi sursa greselii. Contacteaza imediat Altex, vorbeste cu ei (frumos) si explica-le problema - se va rezolva sigur. Greseli mai apar, important este sa fie rezolvate repede.

| Laur7100 explică (pentru flixbuster):

Am vorbit cu cei de la Altex si au spus sa fac formular de retur. Am facut formularul si i-am sunat iar pentru cateva nelamuriri. Din conversatia respectiva eu am inteles ca o sa suport anumite costuri suplimentare. posibil ca sa aduca produsul la valoarea lui. Eu am dezinstalat Ubuntu si am instalat windows 7 pe unitate.

| flixbuster a răspuns (pentru Laur7100):

Mama lor de nemernici. Ai vorbit in magazin sau intr-un call center?
Treaba sta asta: ei ti-au livrat alt produs, este greseala lor si ei trebuie sa o repare PE BANII LOR!

Tu zi asa: dom'le, eu nu ma pricep deloc. Am comandat un calculator, am primit comanda, am instalat Windows ca nu stiu ce e Bubuntu ala (o faci si tu putin pe prostul, pentru efect artistic) si mi-am vazut de treaba. De-abia cand a venit un prieten de se pricepe cat de cat, el si-a dat seama ca nu e calculatorul care trebuie. Este greseala voastra, reparati-o - eu am actionat de buna credinta stiind ca am produsul pe care l-am comandat.

Pentru tine: dureaza maxim 30 minute (cu download ISO si creare stick USB) sa instalezi la loc Ubuntu. Cand il pornesti de pe stick ii dai direct Install si cand te intreaba ce sa faca cu disk-ul ii zici sa rada tot si sa puna doar Ubuntu (sa dispara orice urma de Windows). Astepti sa faca instalarea si gata, l-ai adus in starea initiala.

Asa faci un Live USB cu Ubuntu. Iti recomand Ubuntu 16.04.
http://itsfoss.com/create-live-usb-of-ubuntu-in-windows/

Aia cu care ai vorbit la Altex ori sunt nemernici ori prosti. E mai usor sa instalezi un Linux (Ubuntu) decat un Windows. Ei vor sa te faca de niste bani pe greseala lor. Nu te lasa pacalit - zi-le ca nu le dai nici un ban, ei trebuie sa-ti schimbe produsul pe banii lor. Daca o fac pe nebunii ai varianta sa pui tu Ubuntu si sa zici: uite, e cum mi l-ati dat cu Ubuntu sau sa le spui (foarte politicos dar apasat sa inteleaga ca esti hotarat) ca ii vei reclama la ANPC (si sa fii pregatit sa o faci).