| DarkForestGreen a întrebat:

Salut, sunt din Bucuresti, stie cineva un loc unde as putea afla valoarea unei pietre pretioase de pe un inel? Si unde as putea sa o vand? La amanet se calculeaza doar valoarea aurului sau a argintului si pietrele nu prea au valoare pentru ca necesita o pregatire speciala pentru a valorifica asa ceva. Multumesc Anticipat!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la bijutieri, care au pregatirea speciala pentru identificarea si evaluarea pietrelor pretioase.
Daca se constata ca piatra din inel este una pretioasa, atunci iti vor da si o estimare de pret.
Faci aceasta evaluare si la 2-3 alte bijuterii si iti vei da seama de valoarea inelului.

Ceea ce iti pot spune aproape sigur: bijuteriile de argint foarte rar au incorporate pietre real-pretioase.
Pietrele adevarat-valoroase se monteaza pe aur de minim 18 carate, chiar in 22 carate.
In fiecare bijuterie din aur este marcata si cantitatea de aur pur (mg) raportat la 1 g aur.