| anonim_4396 a întrebat:

deci am decis sa imi fac panou lateral pe carcasa de la pc l-am facut l-am lipit cu silicon de baie dar nu tine recomandati-mi va rog un adeziv puternic plastic-metal

17 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De scotch dublu adeziv ai auzit? cauta din acela gros-buretos

| Alessia's_Alessia_1998 a răspuns:

Îți recomand un adeziv de la Ceresit, sau unul de la depozit. Sper ca te-am ajutat! Te rog funda!

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce material plastic este. Unele se pot lipi doar la cald, altele trebuie dizolvate cu solvent, iar inca altele se pot lipi si cu adezive ultrarapide (tip "Picatura".
Ceea mai sigura prindere este cu suruburi (si coltar din tabla).

Totul depinde de materialul ales, scopul si solitarea la care este expus sistemul...

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Alessia's_Alessia_1998):

Ce gluma buna era sa rad -_-

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dublu adezivu nu o sa tina si mai ales daca pun gros o sa stea ridicat si o sa arate ca naiba

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

N-ai poza : nu pot da idei compatibile. sad

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

E plin Youtube-ul de oameni care isi fac geam lateral din plexyglass la carcasa

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Si... are 8-10 Kg? acel scotch poate sustine peste 4Kg/cm2

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cred ca nu vb romana stiu despre dublu adeziv dar nu tine rolling eyes eu stiu ce vorbesc aici dupa prima atingere minora se dezlipeste

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

? laughing laughing eu m-am referit la meteriale profesionale; nu la "glume" ca acelea despre care spui tu! Succes!

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Http://imgur.com/a/PzSP5 uite poza pe care ai vrut-o

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Daca as fi avut acum, sau in perioada imediat urmatoare : ti-as fi trimis 4-5 metrii din acel scotch despre care aminteam. sigur-sigur poti folosi un silicon din acela negru, sare se gaseste de obicei in "camasa tip salam". cu asa ceva am lipit geamuri de 300X200X4mm fara alte cleme ajutatoare si tine inca de acum 8 ani

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

@ 300cmX200cmX4mm

Bula
| Bula a răspuns (pentru adrianbestboy98):

La o astfel de aplicare, eu as fixa doar colturile, cu lamele de tabla sau arc din sarma de arc (spitz de la roata de bicicleta), lipite cu Poxilina de rama metalica.
Daca se foloseste arc de sarma, acesta poate traversa chiar si intre doua colturi sau "agatat" in gaurile de la capetele nervurilor de intarire (dupa poze mi se pare ca exista gauri acolo).
Daca se foşodeste tabla, acestia vor fi taiate la forma triunghiulara, peste colturi, iar varfurile se vor indoi sa se culce pe rama.

In ambele cazuri, dupa aranjare, zonele arcurilor sau tablelor care se culca pe rama de tabla a capacului se acopera si se prinde de rama cu Poxilina.
Poxilina se intareste in 24 ore, timp in care se lasa culcat si nemiscat intreg capacul, dupa care se poate monta la loc.

Exista si alte metode de prindere mecanice, dar care necesita cunostinte de meserie, dexteritate manuala si scule bune, dar presupun ca lipsesc.

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Bula):

Sau mai simplu pentru oamenii mai prosti ca mine care nu au priceput ce ai scrislaughing iau un tub de mamut se spune ca ala e cel mai puternic adeziv si rezolv problema

Bula
| Bula a răspuns (pentru adrianbestboy98):

De plexiglas sau materiale asemanatoare nu se prind adezivurile, chiar daca sunt "tari".
Metal de metal insa se poate lipi foarte bine cu adezive epoxilice (care se amesteca din doua componente, dupa care se intaresc in 1-2 zile. Aceste adezive deseori nu se pot sparge nici cu ciocan. Un astfel de adeziv este si Poxilina folosita de instalatorii de apa.