| Seth007 a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar si eu un pc de gaming, iar bugetul maxim este 3.000 de lei. Am gasit 3 sisteme care imi plac, dar nu stiu care este mai bun si cum s-ar descurca fiecare :-?

1. https://altex.ro/......gb-ubuntu/

2. https://altex.ro/......gb-ubuntu/

3. https://www.pcgarage.ro/......4gb-gddr5/

La acelea de pe altex, as dori sa mai cumpar si un ssd de 128... daca stiti vreunul bun pe la 200 de lei ar fi grozova :)

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Al 2-lea. In general duce ~50 FPS la High ( in medie ) cam in toate jocurile, am avut si eu 1050 Ti cu i5 7500 si 16 Gb RAM, mai scadea cand era ploaie, ceata etc pe la ~45 FPS.

i5 8400 > i3 8100 > i5 6400
Nu te lua exact dupa benchmark'urile facute de PCGarage, de exemplu ei arata pe langa plaja gameplay, nu in padure pe ploaie, pentru ca da mai bine pe banner 70 FPS decat 45 smug)

8 GB RAM e practic minimul, recomand inca 8 tongue SSD grabeste loading imens, cat despre FPS vorbim de 3-4, nimic semnificativ. In loc de SSD mai strange si treci la 1060 3gb sau 6gb.

5 răspunsuri:
| Seth007 explică (pentru N0xEterniS):

Mersi mult, am inteles din comentarii la sistemul acela cu 6400..ca vine de fapt cu 7400 laughing Si eu normal as merge pe sistemul cu 8400, dar mi se pare ciudat ca au acelasi pret thinking Adica au facut oferta mai mare si au ajuns la pretul unui pc cu 6400 ( sau 7400, cat are..in fine ) de ce ar face asta? acolo am avut niste nelamuriri. poate au ei o strategie de marketing nu stiu laughing

| Seth007 explică (pentru N0xEterniS):

Apropo, nu e prea mica sursa aia de 500? thinking

| N0xEterniS a răspuns (pentru Seth007):

300 e minimul pentru sistem, te poti interesa direct pe site'ul Nvidia tongue Bineinteles vrei 400-450 si nu 300 tongue 500 e mai mult decat destul, nu o sa ai absolut nici-o problema big grin
Cat despre strategie, nu stiu, link'urile nu merg.

| Seth007 explică (pentru N0xEterniS):

OK, mersi mult... nu stiu unde sa-ti trimit link'urile... am vazut si eu ca nu merg :/

| marimarya a răspuns:

Eu iti recomand acesta http://bit.ly/2sR1nWk