| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu cel mai bun cooler pentru procesorul AMD Ryzen 5 3500x

Carcasa este urmatoarea :
Serioux TYRON middle tower ATX!
Dau funda.

5 răspunsuri:
| InsaneZor00 a răspuns:

Arctic Freezer 50 TR

| NLS a răspuns:

Be quiet! Dark Rock 4
sau alte variatii de la beQuiet, care nu depasesc 160mm
(carcasa ta permite maxim cooler de 160mm, cu tot cu inaltimea ventilatoarelor...
Dark Rock 4 e un cooler de top, ce se incadreaza fix in cei 160mm)

https://www.bequiet.com/en/cpucooler/1376

Arctic Freezer 50 TR, pe langa faptul ca e mai slab, nici macar nu incape in carcasa, avand 165mm.

Cand se specifica 160mm, nu o sa iti incapa cu 5mm mai mult, poti fi sigur de asta, va bate de capacul/geamul lateral, si se vor forma vibratii nedorite.

| xVictor a răspuns (pentru NLS):

Da-mi un link de pe eMAG sau pc garbage ca sa-l comand direct.
Cum sti ca asta e cel mai bun? big grin

| NLS a răspuns (pentru xVictor):

Exista 3 branduri de top la coolerele pe aer:
Noctua
Phanteks
BeQuiet
Diferentele intre ele sunt extrem de mici.

urmate indeaproape de CoolerMaster, Corsair,
apoi Scythe, Thermalright si Arctic.

Exista si mai bune decat Dark Rock 4, insa nu incap in carcasa ta, sunt si mai scumpe, si nu ai nevoie de atata putere, sunt concepute pentru procesoare mult mai fierbinti.
(Dark Rock 4 e gandit oricum pentru mult mai mult decat e nevoie, TDP-ul procesorului tau e 65W, iar el suporta TDP de pana la 200W ).

Un alt atu e silentiozitatea, insa nu la turatie maxima. (nici nu o sa ai nevoie de turatie maxima pentru acest CPU). Cand treci de 70%, incepe sa se auda.

Are 6 pipe-uri de cupru.

Nu in ultimul rand, citeste comentariile:

https://www.pcgarage.ro/coolere/be-quiet/dark-rock-4/comentarii/

**************************
LA PcGarage nu e in stoc, asa ca... (atentie sa nu cumperi varianta Pro, ca nu-ti va incapea in carcasa.)

https://www.emag.ro/......DF8M7VBBM/

| xVictor a răspuns (pentru NLS):

Salut, al meu cu coolerul stock ajunge si pe la 85 de grade. Vreau in full load sa stea maxim dar MAXIM in 65. sub nicio forma sa nu depaseasca. am citit comentariile si nu prea pare sa fie aia limita...