| DanielDanny a întrebat:

Unde gasesc solutie de inegrire pentru aluminiu? Cum este Birchwood Casey Superblue (pe care nu il gasesc in Romania)

Stiu ca se foloseste pentru re-inegrirea armelor de pe care s-a zgariat anodizarea!

Eu vreau sa repar o lanterna cu anodizare neagra care s-a zhariat unde pun si scot clipsul de prindere!

Am incercat cu marker permanent cu alcool, merge un timp, dar se sterge...

Gasesc la noi o alternativa pentru asa ceva?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Aluminiul este un metal ce se poate albi chimic foarte bine si trainic, DAR
- Tehnologiile de innegrire a aluminiului sunt complexe si se efectueaza in mediu antioxidant, cu gaz protector si proceduri destul de complexe de aplicare.
- Acasa, pentru a innegri suprafata aluminiului trebuie aplicata metoda vopsirii (chimic nu se poate).
Aluminiul fiind un metal care se oxideaza aproape instant in contact cu aerul, ceea ce impiedica inclusiv aderarea perfecta a vopselelor. Din acest motiv, orice vopsire "normala" facuta la aer se va indeparta relativ usor prin frecare.