| needcolors a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr TV LCD. Sunt atatea oferte ca nu stiu ce sa aleg. Am deschis azi oferta metro si am gasit SAMSUNG TV 81 LCD FULLHD 32B530: rezol 1920x1080, SRS Trusurround HD, dolby, 3 hdmi, pc input, etc
Are cineva marca asta de la samsung? e o alegere buna?

5 răspunsuri:
| alex_7264 a răspuns:

Da! merita este foarte bunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e bun.acelasi model il am si eu si il vand cu 18 mil neg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de preferat sa iti iei 32C530...

| Holovatec a răspuns:

TV SAMSUNG LE 32B530
Cutia contine:
- Televizor
- Manual de instructiuni
- Piciorul de sprijin ( format din 3 bucati: talpa, un inel de plastic si structura de plastic care uneste televizorul de picior )
- Suruburi ( 2 set-uri: unul pentru picior si celalalt set pentru a uni televizorul cu piciorul )
- O carpa pentru sters
- cablu de alimentare
Toate aceste accesorii le gasiti sub polistirenul in care vine televizorul. ( eu le-am cautat vreo 5 minute )
(Am specificat continutul cutiei deoarece nu este prezent nicaieri. Personal am cautat si pe alte forumuri si nimeni nu spune ce contine cutia. )

Montarea: Se monteaza in maxim 5 minute. Detaliile se gasesc in cartea tehnica, dar este destul de intuitiv de montat.

Despre televizor:
Imaginea este clara, nu sunt pixeli morti, dungi sau alte lucruri care sa deranjeze.

Am testat doar conexiunea VGA si SCART.
Filmele.avi se vad bine, aproape la fel de bine ca cele de la televizor ( imagine normala, nu exceleaza la calitate sau la detalii ). Am rulat si filme full HD: am ramas impresionat: detalii, culori vii, calitate, tot ce vrei.
Nu am testat o intrare de cablu/antena normala, deci nu pot sa ma pronunt in legatura cu modul de afisare si sonorizare in acest caz. Urmeaza sa testez si conexiunea DVI.
Sunetul: Nu l-am testat prea mult. Am un sistem 5.1 si nu ma intereseaza ce poate sa scoata boxele lui. In schimb parintii mei au fost foarte multumiti de sunet. Pot spune ca nivelul maxim al televizorului este suficient pentru orice persoana cu asteptari si cerinte medii.

Am testat in Bucuresti sa vad ce canale se prind cu o mica antena. Am prins in jur de 7 canale. Dintre ele imi amintesc doar de PRO TV, TVR1, TVR2, TVR3, National TV.

Functii: Are tot felul de functii. Nu am apucat sa le testez pe toate.
Are profile presetate pentru imagine ( culoare, contrast, luminozitate ) in functie de ceea ce ruleaza LCD-ul, pentru sunet, modalitate 4:3 sau 16:9, cautare automata a canalelor, buton pentru canale preferate, denumirea canalelor, alegerea tarii pentru a-si lua setarile de imagine optime, etc. Sunt multe pe care nu le voi folosi niciodata, dar e bine ca are.

Minusuri:

- Nu stie sa se inchida singur daca nu are semnal. ( Da, pentru mine e un mare minus )
- Raman amprente pe el ( dar nu o sa stati sa-l mutati in toata casa sau sa-l pipaiti de cate ori aveti ocazia)
- Se sterge usor, are o carpa moale cu care se poate sterge de praf.
- Imaginea prin intrarea VGA e un pic blurry ( probabil conteaza si cablul: al meu era unu foarte ieftin si probabil si asta a contat )
- Nu vine cu nici un cablu de conectare, doar cel de alimentare

Concluzie: consider ca este un best-buy avand in vedere raportul calitate/pret, plasticul de buna calitate alaturi de fierul in care vine incastrat pentru o mai buna stabilitate si sustinere. Peste Samsung in ceea ce priveste aceasta clasa ( 32-40 inch diagonala ) este Panasonic, dar un model asemanator din punct de vedere al functiilor era peste 3000 ron.

| Holovatec a răspuns:

Foarte scump
Samsung LCD TV LE32B530 2289.04 LEI

Samsung LCD TV FullHD 32B530 1299.00 LEI

Samsung LE32B530 2219.00 LEI

Samsung LE32B530 1999.00 LEI

Samsung Televizor LCD LE32B530P7 81 cm 2525.00 LEI
vezi aici: http://www.price.ro/preturi_samsung_le32b530_197943.htm, la diagonala asta sunt tv lcd mult mai bune si ieftine:
LG 32LT75, Diagonala 82 cm (32 "), Boxe 2x 10W, Tuner Digital DA, Garantie 24 luni Alte specificatii Conectivitate:

Component Inputs
Composite Inputs
Digital Audio out
HDCP ( HDMI)
HDMI Input
Phono Input
S-Video Input
Scart Connections
VGA (HD-15) Inputs

Audio:

Dolby Digital,
Surround MAX
Stereo Sound

Alte caracteristici:

TV Tuner Dugital
HD Ready
160 GB HDD incorporat
Energy Saving Trust
NTSC Playback
LG XD Engine
1080p24 Support
Format imagine; 16:9
Zoom

Dimensiuni: 59.3x80.6x26.1 cm
Greutate: 13.8 kg
PRET: maxim 1000ron