| DomnulMuratura99 a întrebat:

Vreau sa vand ceva pe olx, daca cumparatorul plateste la ramburs(ii da banii curierului) banii cum ajung la mine dupa?

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Vorbesti tampenii. Nu are niciun sens ce spui tu.
Posta Romana este o institutie, curierul este o companie privata de transport. Nu au absolut nicio legatura una cu alta. Absolut nicio legatura. Ori nu ai vandut nimic, ori habar nu ai cum ai vandut.

Pana una alta citeste frumos de pe site ul FAN curier

https://www.fancourier.ro/......r-postale/

Termenul de returnare a contravalorii trimiterilor poștale interne către expeditor (sumele colectate de la destinatar) este de 2 zile lucrătoare de la livrare, iar pentru cele internaționale este de 7 zile.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin curier, evident.

| siriusblack98 a răspuns:

Banii iti vin inapoi prin posta nu prin curier cum ti-a zis cineva.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Tot curierul ti-i aduce inapoi. Unii curieri iti trimit SMS inainte. La altii e posibil sa-ti vireze banii in contul curent.

| goguPatent a răspuns (pentru siriusblack98):

Stai jos ai 4. Habar nu ai ce zici si dezinformezi omul.
Daca el trimite ceva prin curier ce **** de treaba are posta in tot treaba asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tii aduce curieru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Ba nu, vin cu mașina blindată!

| siriusblack98 a răspuns (pentru goguPatent):

Bai patent, tu incerci sa ma minti pe mine cum mi-au venit banii inapoi din vanzarile de pe olx? am vandut acolo 2 carcase PC si 1 placa de baza anul trecut.Produsele le-am trimis prin curier si banii mi-au fost trimisi prin posta.De ce? intreaba firma de curierat asa ca stai jos, ai 2 nu 4.

| dannyel86 a răspuns:

Banii vin prin cel care a asigurat transportul. Daca pachetul e livrat prin curierat, tot acesta iti va trimite si banii pe produs. Daca livrarea se face prin Posta Romana, de la oficiul postal ridici acei bani.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-or fi venit tie prin masina blindata, eu le-am trimis prin curier si banii au venit prin posta.Tot pe olx.

| siriusblack98 a răspuns (pentru goguPatent):

Unu la mana, cine ti-a zis tie ca am trimis eu prin fan curier? 2 la mana, banii mereu i-am primit prin posta intr-un plic sigilat.O depinde de zona in care te afli.3 la mana, nu mai incerca sa convingi lumea ca numai ce spui tu e corect de vreme ce habar nu ai ce zici sau nu ai trecut si printr-o situatie de genul.Iar aici se incheie conversatia ca nu imi bat capul cu toti semidoctii care abia au invatat sa bata la tastatura.

| goguPatent a răspuns (pentru siriusblack98):

Ia povesteste tu prin ce curier ai trimis?
Daca omul trimite prin fan curier si se duce la posta dupa bani ca asa a zis un mascarici de pe net?

Hai zi cu ce curier ai trimis sa verificam.

Vezi ca deja toata lumea care a raspuns la intrebare te contrazice.

| goguPatent a răspuns (pentru siriusblack98):

Astept sa zici ce curier ai folosit...

| AlecuAlex a răspuns:

Te suna de la pentagon sa te duci sa ii ei nu scrie pe site?

| goguPatent a răspuns (pentru siriusblack98):

Inca astept sa imi zici de curierul ala minune. hai ca vreau sa vand si eu ceva zilele astea

| siriusblack98 a răspuns (pentru goguPatent):

Inca tot prost si fara ocupatie esti din cate vad.

| siriusblack98 a răspuns:

Omule,tu esti un individ trist, dubios si cu cel mult 1 neuron(iar ala iesit din garantie) care poseda o viata atat de saraca in toate privintele incat isi face zeci de mii de conturi pe site-ul asta doar ca sa se certe cu oamenii.Cauta-ti un scop in viata, altul decat acela de a fi imbecil. Dintre noi doi tu esti singurul putin stiutor de lucruri(ca sa nu te fac prost desi esti) care s-a facut de ''ciocoball''.

| tx123 a răspuns (pentru siriusblack98):

Dar de ce nu ii spui omului de curierul minue? Ca m-ai facut si pe mine curios. Adica nu cred ca e greu sa scrii un nume de curier.