| anonim_4396 a întrebat:

A! Acum ceva timp am dat click din greseala pe,, inregistreaza"pe un site in turca.Imaginea de sub link era un telefon cu mai multe bucati de aur in fata lui.De atunci tot primesc mailuri de la banci din alte tari ca trebuie sa transfer o suma mare de bani.Ce sa fac? E posibil sa aiba legatura?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raporteaza-l ca spam si mergi mai departe
toata lumea are mailuri de genul. eu ap peste 100

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am primit asa ceva. Am 149 de adrese blocate. Cu rabdare, in timp, scapi. Sau fa o adresa noua, schimba inregistrarile la diferite siteuri cu noua adresa si apoi sterge-o pe cea veche aici: https://edit.yahoo.com/config/delete_user

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ti ai facut alt cont sa pui iar intrebari din astea stupide legate de fbi care iti cere bani pe mail?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Daca tie ti se par stupide, felicitari!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, au trecut de stadiu de stupide cand ai pus peste 10 intrebari, de acum au devenit penibile deja

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mailul pe care l-ai primit este un mesaj Spam, te sfatuim sa nu raspunzi ci pur si simplu sa-l stergi. Acest mesaj este unul neadevarat, o incercare de a te pacali cu scopul de a obtine bani.

Bancile si autoritatile nu te contacteaza prin intermediul emailului ci folosesc alt tip de canale oficiale (telefon, vizita, citatie scrisa etc.).